Warszawa: specjaliści o chorobach gruczołu krokowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 18:35

Jeśli mamy problemy z gruczołem krokowym, nie wystarczy kupić lek reklamowany w telewizji - mówił na konferencji w Warszawie prof. Sławomir Dutkiewicz.

Konferencję „Łagodny rozrost stercza (prostaty) i rak stercza – zasady diagnostyki i leczenia" zorganizował we wtorek (8 czerwca) w ramach ogólnopolskiej kampanii „Lek Bezpieczny” Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Stercz to twór wielkości kasztana, otaczający ujście cewki moczowej – mówił prof. Sławomir Dutkiewicz z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. Składa się zarówno z włókien mięśniowych, jak i gruczołów, których wydzielina pobudza ruchliwość plemników. Zapalenie, rozrost i rak prostaty są poważnym problemem dla wielu mężczyzn.

Z wiekiem u większości mężczyzn dochodzi do łagodnego rozrostu prostaty. Powiększający się gruczoł krokowy zaciska cewkę moczową, co może doprowadzić do poszerzenia moczowodów, wodonercza, przerostu pęcherza i powstawania uchyłków. Typowe objawy to osłabienie strumienia moczu, jego częste i długotrwałe oddawanie także w nocy, kapanie z cewki po zakończeniu oddawania moczu, zaleganie moczu w pęcherzu.

Jest wiele sposobów leczenia zabiegowego, ale niestety żadna nie jest doskonała.

Farmakologicznie można działać, np. doksazosyną na specyficzne receptory, obecne w tkance mięśniowej prostaty, by je rozkurczyć. Zależnie od leku, może to prowadzić, oprócz poprawy przepływu moczu, do takich skutków ubocznych jak zaburzenia wytrysku i problemy z układem krążenia, ale także do poprawy erekcji.

Inna grupa leków, do której należy finasteryd, blokuje przejście testosteronu w dihydrotestosteron, co prowadzi do zmniejszenia prostaty.

Druga z najczęstszych patologii stercza jest rak, który stanowi 20 proc. wszystkich nowych przypadków nowotworów w Europie i jest trzecią, po raku płuc i jelita grubego, przyczyną zgonów na nowotwory w Polsce. W latach 1999-2005 liczba zachorowań na raka stercza wzrosła o 44 proc.

– Rak prostaty jest w naszym kraju rozpoznawany zbyt późno. Gdyby wiedza i świadomość zdrowotna pacjentów były większe i mężczyźni zgłaszali się na badania profilaktyczne, można by leczyć raka prostaty znacznie skuteczniej. Mężczyźni po 40. roku życia powinni odwiedzać urologa przynajmniej raz na dwa lata - mówił prof. Dutkiewicz.

– Wbrew często słyszanym opiniom, nie wystarczy oznaczyć poziom PSA, by wykluczyć raka prostaty – tłumaczył prof. Dutkiewicz.

Reklamowane w telewizji preparaty z pestek dyni czy palmy sabalowej mogą być przydatne, ale trzeba je przyjmować w porozumieniu z lekarzem. Wynalazki takie jak stymulator prostaty do mechanicznego jej masażu mogą dawać krótkotrwałą ulgę w stanach zapalnych, jednak ucisk doprowadza do rozlania się zmian.

Najprostszym, choć mało popularnym badaniem prostaty jest badanie per rectum, pozwalające wyczuć wielkość i konsystencję stercza. Jednak przez 30 dni po badaniu podniesiony jest poziom PSA. Dlatego najpierw powinno się oznaczać poziom PSA, a dopiero potem wykonywać to badanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum