Warszawa: śmigłowiec LPR z Płocka zabezpieczy stolicę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2009 15:25

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przeniesiony z bazy pogotowia w Płocku, jest już w Warszawie - poinformowała rzecznik LPR Justyna Wojteczek.

Warszawa: śmigłowiec LPR z Płocka zabezpieczy stolicę
Śmigłowiec z Płocka zabezpieczy tymczasowo Warszawę

Od piątku, po wypadku śmigłowca Agusta A109 Power, LPR nie miało maszyny zabezpieczającej rejon stolicy.

Śmigłowiec Mi-2 będzie stacjonował na warszawskim lotnisku Bemowo tymczasowo. Oznacza to zawieszenie działalności bazy w Płocku. Maszyna z Płocka pozostanie w Warszawie do czasu zakończenia szkoleń pilotów, którzy będą latać na nowo zakupionych śmigłowcach Eurocopter EC-135.

– Dołożymy wszelkich starań, aby pierwsza z tych maszyn rozpoczęła loty jak najszybciej – powiedziała Wojteczek i dodała, że prawdopodobnie będzie to w pierwszej połowie grudnia.

W piątek Agusta A109 Power odbywała lot egzaminacyjny: jeden z pilotów zdawał przed drugim państwowy egzamin. Pogotowie informowało, że po wylądowaniu śmigłowca, pilot zdążył wykonać pierwsze dwie czynności zgodnie z procedurą, po czym maszyna wpadła w drgania. Ich skutkiem było urwanie belki ogonowej oraz łopat wirnika nośnego.

Maszyna, która uległa wypadkowi, nie nadaje się do dalszej eksploatacji, ani do remontu. Ustaleniem przyczyn wypadku zajmuje się Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Zdaniem LPR, przyczyną wypadku mogło być zjawisko rezonansu przyziemienia - drgań, które mogą doprowadzić do rozpadu maszyny.

W ubiegłym roku ministerstwo zdrowia kupiło za blisko pół miliarda złotych 23 śmigłowce Eurocopter EC-135 i symulator lotu. Jeszcze w tym roku LPR otrzyma pierwsze sześć śmigłowców. Nowe latające karetki wyposażone są w nowoczesne kabiny medyczne, pozwalające m.in. na natychmiastowe podjęcie reanimacji już na pokładzie, bez konieczności lądowania. Śmigłowce mają służyć LPR przez 25 lat. Pierwszy został zaprezentowany we wrześniu.

Używane dotychczas przez LPR śmigłowce Mi-2 mogą latać tylko od świtu do zmierzchu. Gdy Mi-2 zaczną ustępować Eurocopterom, całodobowe dyżury ma rozpocząć kilka baz w kraju: Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Wrocław i Kraków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum