Warszawa: ruszy mobilny punkt bezpłatnych testów na HIV, HCV i kiłę

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2019 20:33

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w 2018 r. zarejestrowano w Polsce 1248 nowych zakażeń HIV. To znaczy, że codziennie o swoim seropozytywnym statusie dowiadywały się w Polsce 3-4 osoby.

Warszawa: ruszy mobilny punkt bezpłatnych testów na HIV, HCV i kiłę
Mobilny Punkt Testowania ruszy w ramach projektu "Przestudiuj się"; FOT. Materiały prasowe

- Także dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń: liczba zakażeń kiłą rośnie lawinowo: od 34,4 zachorowań na 100 tysięcy ludności zarejestrowanych w Polsce w roku 2010 do aż 73,7 w 2017. Dlatego tak ważny jest projekt "Przestudiuj się" realizowany przez Fundację Edukacji Społecznej ze środków z grantu przekazanego w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences - informują organizatorzy programu Pozytywnie Otwarci.

Mobilny punkt bezpłatnego testowania, poradnictwo okołotestowe, informacje na temat bezpiecznych zachowań seksualnych, zajęcia warsztatowe - tak Fundacja Edukacji Społecznej chce zwiększać świadomość studentów na temat chorób przenoszonych drogą płciową, a szczególnie HIV, HCV i kiły. Kampania "Przestudiuj się" rozpoczyna się od wydarzenia połączonego z promocją krwiodawstwa na terenie warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 8 i 9 maja.

- Będziemy obecni również podczas Juwenaliów Politechniki Warszawskiej 17 maja oraz 23 maja w Radomiu. Ustalamy też ostatnie szczegóły obecności w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistyczny - powiedziała Agnieszka Świderska, koordynatorka kampanii "Przestudiuj się".

- Nasz projekt skierowany jest do młodych ludzi, głównie studentów. Chcemy zwiększyć ich dostęp do wiedzy, poradnictwa, a przede wszystkim zachęcić do badania się w kierunku infekcji przenoszonymi drogą płciową. Dlatego na wszystkich tych wydarzeniach pojawi się nasz Mobilny Punkt Testowania. Zależy nam na dotarciu do jak największej grupy odbiorców, którym chcemy zaoferować konsultację z doradcą oraz wykonanie szybkiego, bezpłatnego i anonimowego pakietu testów na HIV, HCV i kiłę - podają organizatorzy.

Oprócz wydarzeń w czasie juwenaliów, kampania obejmuje również spotkania warsztatowe dla studentów, w czasie których promowany będzie zdrowy styl życia związany z przeciwdziałaniem zakażeniom HIV, HCV i kiłą. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są zalecenia i standardy Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS dotyczące zasad testowania w kierunku HIV, profilaktyki, diagnozy i leczenia zakażenia, a także jaka jest rola punktów konsultacyjno-diagnostycznych.

- NIZP-PZH podaje, że grupa wiekowa 20-29 lat jest drugą najliczniej reprezentowaną grupą wśród zakażonych HIV. Młodzi ludzie powinni widzieć, jak się chronić i jak leczyć w razie zakażenia. W Polsce dostępne są bezpłatne i bezpieczne leki na HIV. HCV i kiłę można wyleczyć. Tylko trzeba wiedzieć o zakażeniu. Dlatego tak ważna jest edukacja - powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum