Warszawa: ruszy laboratorium trzeciego stopnia bezpieczeństwa

Autor: JJ, Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2010 12:05

25 marca w Warszawie zostanie otwarte nowoczesne laboratorium, w którym będą badane i niszczone niebezpieczne wirusy i bakterie, między innymi żółtej febry, SARS czy wąglika.

Dzięki uruchomieniu laboratorium Sanepid będzie w stanie szybciej identyfikować niebezpieczne wirusy i bakterie. Do tej pory podejrzany materiał trzeba było wysyłać do Puław, gdzie działa jedyne w kraju laboratorium tzw. trzeciego stopnia bezpieczeństwa (BSL 3) przy Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii, które pracuje także na potrzeby NATO.

 – Warszawskie laboratorium będzie jedynym takim nie tylko w stolicy, ale drugim w ogóle w Polsce. Rośnie zagrożenie atakami bioterrorystycznymi i takie laboratorium, także w kontekście czekających nas Euro 2012, jest  bardzo potrzebne – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wiesław Rozbicki, rzecznik stołecznego Sanepidu.

Pieniądze na inwestycję (10 mln zł) w całości wyłożyło Ministerstwo Zdrowia. Sercem laboratorium jest specjalnie uszczelniana komora. W niej badane i niszczone będą niebezpieczne wirusy oraz bakterie. Zainstalowane tam zostały specjalne  piece służące do utylizacji podejrzanych materiałów.

Działa też specjalny system oczyszczania powietrza. Wstęp do laboratorium będą miały tylko nieliczne osoby dzięki specjalnemu systemowi zabezpieczeń.

W Polsce nadal nie można identyfikować wirusów eboli i innych - wywołujących gorączkę krwotoczną oraz ospy prawdziwej. Nie ma bowiem laboratorium spełniającego kryteria najwyższego stopnia bezpieczeństwa (tzw. BSL 4). W razie konieczności badania wykonywane są za granicą - w Niemczech lub Czechach. Do 2011 r. takie laboratorium ma powstać w Puławach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum