Warszawa: ruszają "Dni Testowania HIV"

Autor: KAW/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 11:22

28 listopada ruszają "Warszawskie Dni Testowania HIV". W Polsce jest 12 tys. osób zakażonych tym groźnym wirusem.

Kobiety rzadziej badają się na obecność wirusa HIV, niż mężczyźni

Akcję organizuje Społeczny Komitet ds. AIDS w związku z obchodami Światowego Dnia AIDS, który przypada 1 grudnia. 28  listopada oraz 5 i 12 grudnia w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Przychodni Analiz Lekarskich IZIS (ul. Chmielna 4) w godzinach 10-18 można bezpłatnie i anonimowo przebadać się na obecność wirusa HIV.

– Nasz punkt testowania dostępny jest codziennie i codziennie można się bezpłatnie przebadać i porozmawiać z psychologiem. Natomiast w ciągu tych trzech dni chcemy zwrócić uwagę mediów na problem HIV – wyjaśnia Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Wirusem HIV zarażają się w Polsce średnio dwie osoby dziennie.To, na szczęście, niewiele. W innych krajach Europy jest znacznie gorzej.

Z najnowszych raportów Komisji Europejskiej wynika natomiast, że co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej nie wie, że jest zakażony wirusem HIV. Szacuje się, że w krajach UE jest 40 tys. nosicieli tego wirusa.

– Kiedyś głośno było o narkomanach, którzy najczęściej padali jego ofiarą. Teraz 80 proc. zakażonych to mężczyźni, homoseksualiści. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że badają się oni częściej niż kobiety – podkreśla Agata Kwiatkowska.

W warszawskim punkcie bada się miesięcznie około 50 osób.

Z danych SKA wynika, że zwiększa się liczba zakażeń wśród młodych ludzi, około 20. roku życia.

Osoby zakażone wirusem HIV nie muszą przyjmować leków. Chorzy na AIDS leczą się bezpłatnie, a leczenie finansuje Ministerstwo Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum