Warszawa: rusza kolejny mobilny punkt badań na obecność koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2020 08:16

W środę na parkingu w warszawskim centrum handlowym "Westfield Arkadia" rusza kolejny punkt drive-thru, w którym można wykonać testy pod kątem obecności wirusa SARS-Cov-2. W poprzednim, otwartym na Ursynowie, w ciągu tygodnia wykonano prawie 400 badań.

Kolejny punkt drive-thru rusza już 22 kwietnia Fot. Shutterstock

O uruchomieniu drugiego mobilnego punktu badań poinformował PAP prezes zarządu Zdrowegeny.pl Jakub Strzelczyk. Spółka należy do grupy "Diagnostyka", która prowadzi największą w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Jest to też pierwsza prywatna firma, która zaczęła wykonywać testy na koronawirusa.

W ubiegłym tygodniu "Diagnostyka" uruchomiła pierwszy warszawski punkt pobrań drive-thru, który zlokalizowano przy urzędzie dzielnicy na Ursynowie. Jak przekazał PAP Strzelczyk, do tej pory w punkcie wykonano 398 testów, z czego 228 przebadanych osób stanowili medycy.

W środę na parkingu w warszawskim centrum handlowym "Westfield Arkadia" rusza kolejny punkt pobrań. - Jest to parking na poziomie -2, strefa F, wjazd od tyłu galerii - doprecyzował Strzelczyk.

Podkreślił, że punkt na Ursynowie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, w związku z czym zaistniała potrzeba jak najszybszego otwarcia kolejnego punktu w lokalizacji, która będzie dogodna również dla mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy.

Dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek oraz ratowników medycznych testy są bezpłatne. Muszą oni jedynie okazać dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu.

Badania mogą też wykonać pozostałe osoby, po uprzednim zakupie testu na stronach zdrowegeny.pl i diagnostyka.pl. Koszt takiego testu to 584 zł. Każda z przebadanych osób ma dostęp do wyników online, a w przypadku gdyby test dał wynik pozytywny, informację taką otrzyma także sanepid, który wyśle osobę zakażoną na kwarantannę.

Badania metodą RT-PCR wykonywane są od poniedziałku do piątku w godz. 8-15 na mocy zgody Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum