Warszawa: rejestrują się dawcy szpiku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2010 09:44

W Polsce średnio co 1,5 godziny zostaje zdiagnozowany nowy przypadek białaczki. W niedzielę (7 marca) w Warszawie będą mogli zarejestrować się potencjalni dawcy szpiku.

W akcję włączą się m.in. funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu.

Rejestracja dawców odbędzie się w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej przy ul. Kasprzaka i potrwa od godziny 10.00 do 17.00.  Jej inicjatorami są studenci tej uczelni z kierunku Bezpieczeństwa Narodowego.

– Poszukiwanie dawców odbywa się na podstawie antygenów zgodności tkankowej HLA. Na całym świecie zarejestrowanych jest w sumie 13 mln potencjalnych dawców i tylko 5 proc. z nich, w ciągu całego swojego życia, będzie w stanie uratować chorego na białaczkę – powiedziała Joanna Mejner z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

Dlatego, jak dodała, tak bardzo ważne jest, by zgłaszało się jak najwięcej osób.

– Rejestracja nie zajmuje wiele czasu. Wypełniany jest formularz, pobierana krew. W ciągu jednego roku znaleźliśmy 9 osób, które mogły uratować chorych nie tylko z Polski, ale też z całego świata – podkreśliła Mejner.

Zarejestrować może się każdy, kto ma od 18 do 55 lat i nie cierpi na przewlekłe choroby, np. cukrzycę, choroby serca, nowotwory, żółtaczkę. Przeciwwskazaniami nie są ciąża, przeziębienie, leczenie antybiotykami.

W niedzielną akcję oprócz studentów, włączają się też funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Kilkudziesięciu z nich ma zamiar się zarejestrować.

– Chronienie życia i zdrowia jest naszym obowiązkiem. Cieszy nas, że możemy zrobić coś dla zwykłych ludzi, nie tylko dla VIP-ów – powiedział rzecznik BOR, Dariusz Aleksandrowicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum