Warszawa: przyjechali lekarze rodzinni z całego świata

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2011 13:34

Ponad 3 tysiące lekarzy rodzinnych z całego świata będzie w Warszawie dyskutować o chorobach układu krążenia, szczepieniach ochronnych, antybiotykoterapii, chorobach przewodu pokarmowego oraz cukrzycy.

Warszawa: przyjechali lekarze rodzinni z całego świata
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konferencje Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych organizowane są od kilkunastu lat w różnych państwach. Ta, która rozpoczyna się w czwartek (8 września) w Warszawie, potrwa trzy dni. Przyjechali na nią lekarze z 58 państw, w tym około 400 lekarzy z różnych regionów Polski. Światowa Organizacja Lekarzy Rodzinnych (WONCA) skupia ponad 250 tysięcy lekarzy z blisko 100 krajów.

Konferencja organizowana jest pod hasłem: "Family medicine - practice, science and art". Organizowane będą "okrągłe stoły", w tym np. okrągły stół lekarek-feministek, które uważają, że kobiety powinny mieć większy wpływ na medycynę rodzinną, a także okrągły stół młodych lekarzy.

Światowa Organizacja Lekarzy Rodzinnych postuluje, aby więcej problemów zdrowotnych było rozwiązywanych przez lekarzy tej właśnie specjalności. - Tak jest np. w Holandii, gdzie do lekarzy rodzinnych zwraca się około 90 proc. wszystkich pacjentów - mówi Marcin Mikos, rzecznik warszawskiego kongresu.

O to, by konferencja Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych odbyła się w Polsce, zabiegano od kilku lat. W trakcie trzydniowego kongresu w stolicy odbędzie się ok. 150 sesji; uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach praktycznych, wysłuchać wykładów naukowych, a także zaprezentować wyniki własnych badań oraz doświadczenia z zakresu organizacji podstawowej opieki zdrowotnej.

Wśród głównych tematów kongresu są m.in. choroby układu krążenia, szczepienia ochronne, antybiotykoterapia, astma u dzieci, choroby przewodu pokarmowego, bezpieczeństwo farmakoterapii oraz cukrzyca.

Honorowymi gośćmi kongresu będą m.in. prof. Theo Verheij z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii, który będzie zachęcał lekarzy do uczestnictwa w europejskiej sieci współpracy naukowej oraz dr Bjorn Gjelsvik z Norwegii, współautor europejskich wytycznych dla lekarzy rodzinnych w zakresie prewencji chorób układu krążenia.

W trakcie kongresu zaprezentowane zostaną po raz pierwszy wstępne wyniki międzynarodowego projektu badawczego, którego celem było określenie różnic w sposobie organizacji, finansowania i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w 31 krajach Europy. Europejski Kongres Lekarzy Rodzinnych potrwa do 11 września.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum