Warszawa: przygotowano tysiąc bezpłatnych testów wykrywających WZW typu C

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 17:36

Profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby typu C będzie tematem spotkania organizowanego dla mieszkańców stolicy, które odbędzie się we wtorek (1 października) na Woli w ramach "Warszawskich Dni Zdrowia". Dla warszawiaków przygotowano też bezpłatne testy na obecność przeciwciał anty-HCV.

Warszawa: przygotowano tysiąc bezpłatnych testów wykrywających WZW typu C

Spotkanie z dr Grażyną Cholewińską- Szymańską, wojewódzkim konsultantem ds. chorób zakaźnych i ordynatorem Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej, zaplanowano o godz. 16 w Domu Kultury przy ulicy Działdowskiej 6.

Ponadto organizatorzy kampanii "Cichy Zabójca WZW C Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu" przygotowali dla warszawiaków tysiąc bezpłatnych testów anty-HCV (na obecność we krwi przeciwciał wirusa HCV, który wywołuje WZW C). Badania będzie można wykonać w trzech laboratoriach na terenie Warszawy, a akcja potrwa do wyczerpania puli testów.

Z badań mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy i okolic, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku WZW C. Chętni powinni skontaktować się telefonicznie z placówkami.

- Do udziału w badaniach zachęcamy szczególnie te osoby, które były wielokrotnie leczone w szpitalu; poddawane były zabiegom diagnostycznym takim jak kolonoskopia, gastroskopia czy bronchoskopia czy też drobnym zabiegom medycznym, takim jak usunięcie znamienia czy zęba; przynajmniej raz w życiu przyjęły narkotyki drogą dożylną lub donosową; miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne, czy też stwierdzono u nich nieprawidłowe próby wątrobowe - apeluje dr Cholewińska-Szymańska.

Jak wyjaśniła, choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, nie powodując żadnych dolegliwości, a taki stan wpływa na nasze przekonanie, że jesteśmy w pełni zdrowi, nic nam nie dolega, a więc nie motywuje nas do wykonywania jakichkolwiek działań profilaktycznych.

- Na ogół chorobę wykrywa się przypadkowo - po wielu latach - w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, a wówczas jest już często za późno - dodała.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu.

Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum