Warszawa: powstanie bank mleka kobiecego

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2011 14:03

Pierwszy polski bank mleka kobiecego ma powstać w stolicy za rok. Mleko ma trafiać do dzieci, których mamy straciły pokarm. Działalność banku nie będzie refundowana.

Warszawa: powstanie bank mleka kobiecego
Jak informuje nas Agata Iwaszko, rzecznik Stowarzyszenia na Rzecz Banku Mleka Kobiecego placówka ma prowadzić rekrutację dawczyń wśród zdrowych matek karmiących. Od nich będzie odbierany pokarm, a następnie, po przeprowadzeniu serii kontrolnych badań i pasteryzacji, będzie przekazywany do potrzebujących go dzieci.

- Dawczynią mleka będzie mogła zostać tylko zdrowa matka karmiąca piersią własne dziecko, która zdecyduje się nieodpłatnie oddawać nadmiar pokarmu na potrzeby innego niespokrewnionego, potrzebującego dziecka. Stan zdrowia, a także dotychczasowa historia chorób oraz aktualny styl życia dawczyń będzie weryfikowany na podstawie wywiadu środowiskowego oraz badań lekarskich, w tym badań krwi - podkreśla Iwaszko.

Sam proces przekazywania pokarmu jest dosyć prosty, dawczynie zbierają mleko w domu ściągając je za pomocą dostarczonego przez bank mleka sprzętu. Zebrany pokarm odbierany będzie cyklicznie. Do czasu transportu do banku mleko przechowywane powinno być w osobnym pojemniku w domowej zamrażarce. Sam transport odbywa się w warunkach zapewniających utrzymanie pokarmu w stanie zamrożonym.

Takie mleko badane będzie na obecności bakterii. Jeśli testy mikrobiologiczne nie wykażą przekroczenia określonych norm ilości bakterii obecnych w mleku kobiecym, poddawane jest ono pasteryzacji metodą Holtera , która eliminuje komórki wirusów HIV, Cytomegalii (CMV) oraz prątki gruźlicy.

Jak zapewnia nasza rozmówczyni, pasteryzowane mleko po raz drugi będzie przechodziło posiew mikrobiologiczny. Jeśli wyniki posiewu będą negatywne, to pasteryzowane mleko dawczyń zostanie zamrożone w -200 stopnie Celsjusza i przechowywane do czasu otrzymania pozytywnych wyników krwi dawczyni.

Obecnie w kraju nie działa ani jedna tego typu placówka, wobec czego matki, które nie mogą samodzielnie karmić swojego dziecka są zmuszone do podawania im sztucznych mieszanek. Taki pokarm, chociaż zapewnia podstawowe potrzeby żywieniowe noworodka nawet przedwcześnie urodzonego, bywa jednak niewystarczający dla pełnej ochrony jego zdrowia i życia.

Stowarzyszenie chce, aby pierwszeństwo dostępu do pasteryzowanego pokarmu kobiecego miały chore dzieci urodzone przedwcześnie, które czasowo potrzebują mleka z banku, a ich stan zdrowia rokuje poprawę. Wskazaniem do skorzystania z pokarmu z banku mleka jest wysokie ryzyko rozwoju martwiczego zapalenia jelit, a także zagrożenie innymi chorobami, takimi jak późna sepsa noworodkowa.

- Przybliżony koszt powstania placówki banku mleka w zajmowanym przez Stowarzyszenie lokalu w Warszawie wynosi nie mniej iż 500 tys zł. Roczne funkcjonowanie placówki, przy założeniu od 50 do 100 dawczyń, pochłonie kolejne 500 tys.zł - informuje rzeczniczka. 

Zamawiającym i odbiorcą mleka będzie szpital. Na finansowanie czy współfinansowanie przez NFZ na razie nie ma szans. Cena mleka została wstępnie skalkulowana na ok. 40 zł za 10 ml. Wliczony jest w nią koszt badań, obróbki i dowozu. Stowarzyszenie liczy jednak na pozyskanie sponsorów, dzięki którym mleko dla szpitali byłoby bezpłatne.

Bank mleka będzie działać jako NZOZ powołany przez Fundację na Rzecz Banku Mleka Kobiecego. - Chcielibyśmy, żeby placówka zaczęła działać w drugiej połowie 2012 r. Pozyskaliśmy już przychylność Ministerstwa Zdrowia i warszawskich szpitali, teraz pozostaje kwestia pozyskania sponsora - mówi Iwaszko.


 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum