XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Warszawa: pokaz ratownictwa wodnego - ruszył sezon wypoczynku nad Wisłą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2014 10:58

Pokazem ratownictwa wodnego władze Warszawy symbolicznie zainaugurowały w środę (30 kwietnia) sezon letniego wypoczynku nad Wisłą. Swoje możliwości zaprezentowały wszystkie służby, które dbają w mieście o bezpieczeństwo na wodzie - policja, straż pożarna oraz WOPR.

Prezentacja sprawności ratowników miała miejsce w pobliżu odremontowanego niedawno Portu Praskiego. Pokaz zaczął się od pozorowanego niebezpiecznego wypadku - ponton płynący z nurtem Wisły wywrócił się i jego trzej pasażerowie znaleźli się nieoczekiwanie w wodzie.

Jako pierwsza do akcji przystąpiła policyjna łódź patrolowa z Komisariatu Policji Rzecznej. Natychmiast po tym na miejscu pojawili się ratownicy WOPR. Wydobyli z wody pasażera wywróconego pontonu i na specjalnej desce ratunkowej holowanej przez skuter odstawili go na brzeg. Kiedy okazało się, że trzeci z "poszkodowanych" zniknął pod wodą, do akcji włączyła się większa jednostka - dwusilnikowa łódź ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego, która mieści się na warszawskim Żeraniu, z dwoma nurkami. Ich zadaniem było jak najszybsze odnalezienie "topielca". Pracę ratowników utrudniał nurt oraz bardzo ograniczona przejrzystość wody.

Poszukiwania "poszkodowanego" trwały dłuższą chwilę, ale zakończyły się sukcesem. Ponieważ podjęta z wody osoba wymagała pomocy medycznej, strażacy jeszcze na pokładzie rozpoczęli resuscytację. Gdy łódź dotarła do brzegu, w pobliżu czekali już lekarze pogotowia ratunkowego.

Komendant miejski PSP st. bryg. Mariusz Wejdelek, który obserwował pokaz, ocenił że był on nie tylko prezentacją możliwości ratowników, ale też okazją do przećwiczenia współdziałania służb. Wyjaśnił, że choć strażacy nie patrolują rzek, to włączają się do akcji na wodzie, jeżeli potrzebna jest większa łódź ratunkowa, lub gdy akcja wymaga zaangażowania płetwonurków.

Obecny podczas pokazu komendant stołeczny policji Dariusz Działo zaznaczył, że z każdym sezonem "przybywa pracy nad wodą". - W ubiegłym roku podjęliśmy ponad 850 interwencji; w tym roku mieliśmy ich już 356 - wyliczał. Dodał też, że warszawscy policjanci od początku roku uratowali od utonięcia 4 osoby.

Pokazy były też okazją do przekazania WOPR sprzętu, który ma wspomagać pracę ratowników - kamizelek asekuracyjnych, desek ortopedycznych oraz apteczek medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum