Warszawa: podczas Rajdu na Autyzm zebrano 80 tys. zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2014 10:53

80 tys. zł na terapię indywidualną podopiecznych Fundacji SYNAPSIS zebrano podczas sobotniego Rajdu na Autyzm w Warszawie. W 8. edycji imprezy udział wzięło ponad 1 tys. osób, które przejechały w upale 11-kilometrową trasę.

Za każdy kilometr przejechany przez uczestnika rajdu partnerzy Fundacji zapłacili 7 zł. Rowerzysta, który przejechał całą trasę, zarobił więc dla chorych na autyzm 77 zł.

Przejazd poprzedził integracyjny piknik na Polu Mokotowskim - można było naprawić usterki w rowerze, obejrzeć pokaz ratownictwa, poznać zasady gry w rugby, wziąć udział w konkursach. Były atrakcje dla dzieci.

W imprezie uczestniczyły całe rodziny, byli rolkarze i dzieci na małych rowerkach, albo w fotelikach na jednośladach rodziców.

W siedmiu dotychczasowych edycjach Społecznego Rajdu Rowerowego na Rzecz Osób z Autyzmem wzięło udział blisko 8 tys. osób. Zgromadzone środki w wysokości ok. 700 tys. zł przeznaczono na pomoc osobom z autyzmem, m.in. na rozwój wczesnej diagnostyki i terapii osób z autyzmem.

W Europie żyje obecnie 5 mln osób z autyzmem. Szacuje się, że w naszym kraju jest ok. 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera, zaburzeniem pokrewnym, ale o łagodniejszym przebiegu.

Bardzo ważne jest, żeby wykryć autyzm jak najwcześniej, gdy są jeszcze większe możliwości stymulowania rozwoju dziecka i jest większa szansa, że w wieku dorosłym będzie ono samodzielne. Nie jest to jednak proste, ponieważ dziecko autystyczne przez pierwsze 18. miesięcy życia może sprawiać wrażenie, że rozwija się zwyczajnie. Dopiero potem gwałtownie następuje regres. Dlatego choroba najczęściej wykrywana jest około 2. roku życia.

Według Fundacji SYNAPSIS przyczyn późnej diagnozy można upatrywać m.in.: w małej wiedzy lekarzy pediatrów o autyzmie, lekceważeniu pierwszych objawów i późnego kierowania do specjalisty, zbyt małej liczbie psychiatrów specjalizujących się w autyzmie, niskich środkach finansowych z NFZ na ten cel oraz zbyt małej liczbie specjalistycznych placówek zajmujących się diagnostyką i terapią.

Fundacja SYNAPSIS od 1989 r. pomaga dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom. Obejmuje specjalistyczną opieką również osoby z zespołem Aspergera i innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Fundacja prowadzi ośrodek diagnozy, terapii i rehabilitacji, przedszkole terapeutyczne dla dzieci z autyzmem, przedsiębiorstwo społeczne, w którym zatrudnione są dorosłe osoby z autyzmem oraz ośrodek informacyjno-prawny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum