Warszawa: pionierska operacja w Instytucie Matki i Dziecka

Autor: IMiD/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2018 10:41

W warszawkim Instytucie Matki i Dziecka, w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologcznej Dzieci i Młodzieży, odbyła się innowacyjna operacja wszczepienia endoprotezy kości ramiennej u 8-miesięcznej dziewczynki. Jest to pierwszy tak mały pacjent na świecie, u którego została założona tego typu endoproteza.

Warszawa: pionierska operacja w Instytucie Matki i Dziecka
Pionierska operacja w Instytucie Matki i Dziecka. Fot. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka

Operację przeprowadził zespół chirurgów z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w składzie: Andrzej Szafrański, artosz Pachuta, Magdalena Rychłowska-Pruszyńska.

Operowana pacjentka zachorowała w młodym wieku na mięsaka Ewing’a. Ognisko pierwotne było zlokalizowane w lewej kości ramiennej, w jej dalszym odcinku, i obejmowało swym naciekiem w jamie szpikowej całą kość.

W tym przypadku zabieg radykalny oznaczał usunięcie całej kości ramiennej wraz z guzem w tkankach miękkich w granicach zdrowych tkanek. Po wycięciu ogniska pierwotnego powstał problem jak zrekonstruować kość ramienną u tak małego dziecka. Był to warunek niezbędny do uratowania lewej kończyny górnej.

U dorosłego lub większego dziecka z tego typu rozległością zabiegu, rekonstrukcja wymaga zastosowania endoprotezy kości ramiennej i intensywnej rehabilitacji. U dzieci w okresie intensywnego wzrostu do rekonstrukcji kości ramiennej stosuje się tzw. endoprotezy rosnące, czyli takie które wydłużają się wraz ze wzrostem dziecka. Pacjentka wymagała również takiej endoprotezy, ale dodatkowa trudność polegała na wielkości potrzebnej do rekonstrukcji endoprotezy. Długość kości ramiennej u pacjentki wynosiła 10 cm.

Dostępne na rynku endoprotezy produkowane seryjnie są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 lat. U dzieci młodszych endoprotezy projektuje się na miarę, tzn. indywidualnie dla każdego pacjenta.

Endoproteza zastosowana u pacjentki jest endoprotezą wydłużalną mechanicznie. Mechanizm umożliwia wydłużenie jej o ok. 4 cm (jednorazowo możemy wydłużyć endoprotezę o ok. 1 cm). Po wykorzystaniu całego zakresu wydłużenia, konieczna będzie wymiana elementu dystalnego endoprotezy. Po jego wymianie będzie można prowadzić dalej wydłużenie. Docelowo po uzyskaniu odpowiedniego wydłużenia i grubości ramienia, będzie można zaplanować wymianę implantu na wydłużalny elektromagnetycznie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum