Warszawa: pacjenci zostali przewiezieni do szpitala autobusem ze stanowiskami z tlenem

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2020 17:13

Stołeczny magistrat pomaga w transporcie chorych na COVID-19. Specjalny autobus Warszawskiego Transportu Publicznego przewiózł w piątek (11 grudnia) pierwszych pacjentów do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Dzięki temu w tym samym czasie kilkanaście karetek pogotowia mogło pomagać czasie i potrzebującym - informuje ratusz.

Warszawa: pacjenci zostali przewiezieni do szpitala autobusem ze stanowiskami z tlenem
Jeden z warszawskich tlenobusów; FOT. um.warszawa.pl

Na początku listopada dwa miejskie autobusy w Warszawie przystosowane zostały do przewozu chorych na COVID-19 do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Pojazdy zostały wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców.

W piątek jeden z autobusów wykonał swój pierwszy kurs. - Pod opieką pacjenci mogli skorzystać ze stanowisk tlenowych i w komfortowy sposób zostali przewiezieni do szpitala tymczasowego. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu transportowi aż 14 karetek pogotowia mogło w tym samym czasie pomagać innym pacjentom. Asystę w trakcie przejazdu zapewniły pojazdy ZTM, MZA oraz karetka pogotowia - podaje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Pacjenci bezpiecznie opuścili autobus, który po transporcie został zdezynfekowany. Kierowca został zabrany na teren szpitala w celu odkażenia. Po tych czynnościach wróci autobusem do zajezdni.

Do pracy przy przewozie chorych do szpitala tymczasowego wyznaczono 20 kierowców MZA. Zostali przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu używania odzieży ochronnej. Ratusz zaoferował też gotowość do zapewnienia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

- W zależności od potrzeb planujemy też stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach. Rozpoczęliśmy również rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami do przewozu pacjentów leżących. Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji takiego zadania - przekazała mediom w komunikacie Karolina Gałecka, rzecznik prasowy warszawskiego ratusza.

Więcej: um.warszawa.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum