Warszawa: pacjenci apelują do prezydenta RP ws. likwidacji struktur leczenia bólu w CO-I

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2013 15:33

Organizacje pacjentów onkologicznych wystosowały list do prezydenta RP oraz ministra zdrowia ws. dramatycznego, w ich ocenie, pogorszenia jakości opieki nad pacjentami Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Warszawa: pacjenci apelują do prezydenta RP ws. likwidacji struktur leczenia bólu w CO-I

Pod listem otwartym ws. likwidacji Oddziału Badania Bólu i Szpitanego Zespołu Wsparcia podpisali się członkowie Fundacji Onkologicznej Dum Spiro-Spero, Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Fundacji Rak’n’Roll, Fundacji Wygrajmy Zdrowie, Fundacji Alivia oraz Koalicji na rzecz walki z bólem ''Wygrajmy z bólem'.

Czytaj: Prof. Krzysztof Warzocha: oddział leczenia bólu w CO zmienił tylko miejsce w strukturach Instytutu

Wskazują, że w ostatnich latach warszawskie CO-I było jednym z dwóch w Polsce modelowych ośrodków kojarzących onkologię z medycyną paliatywną, stanowiącym przykład interdyscyplinarnego podejścia do leczenia chorych na nowotwory złośliwe. Przypominają, że nakładem ciężkiej pracy leczenie przeciwnowotworowe połączono ze świadczeniami Zakładu Medycyny Paliatywnej, w którego skład wchodziły jednostki aktywnie wspierające terapię onkologiczną zarówno w formie ambulatoryjnej, jak i szpitalnej.

''Tym samym chorzy mieli zapewnioną kompleksową opiekę w zakresie leczenia bólu nowotworowego oraz bólu towarzyszącego agresywnemu leczeniu, zaspokojone potrzeby psychofizyczne wynikające z zagubienia towarzyszącego chorobie i pobytowi w szpitalu oraz ciągłość opieki – dbano bowiem również o to, by po zakończeniu leczenia w Instytucie nie pozostawiać chorych samym sobie (m. in. poprzez dalsze konsultowanie chorych w poradni przeciwbólowej, czy współpracę z hospicjum domowym lub stacjonarnym)'' - podkreślają organizacje w liście do prezydenta.

Czytaj: Zmiana miejsca w strukturach oznacza zniszczenie systemu leczenia bólu w warszawskim CO

Organizacje wskazują, że 1 października 2012 r. aktualna dyrekcja CO-I, ''wewnętrznym zarządzeniem, bez uzasadnienia, zlikwidowała dorobek wielu lat pracy - również i wielu innych lekarzy, ludzi nauki z wiedzą i doświadczeniem docenionym przez struktury unijne i tak legendarnych już sław, jak wybitny anestezjolog dr Maciej Hilgier. Oddział Badania Bólu i Terapii Paliatywnej przestał istnieć, a tym samym sprawnie działający system, realizujący filozofię ciągłości leczenia onkologicznego i nie pozostawiania chorego bez pomocy na żadnym etapie choroby i leczenia''.

Według członków organizacji, największy bunt budzi likwidacja Szpitalnego Zespołu Wsparcia (SZW).

Wskazują, że CO-I stało się placówką, która nie jest w stanie zapewnić swym pacjentom skutecznej opieki przeciwbólowej i kompleksowej terapii wspierającej leczenie przeciwnowotworowe. Obecnie na pojedynczą konsultację specjalisty z poradni leczenia bólu przy CO-I oczekuje się nawet do kilku dni, a pojedyncza wizyta w/w lekarza nie jest w stanie zastąpić ciągłości opieki i bardzo rzadko umożliwia skuteczne opanowanie bólu.   

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum