Warszawa: ośrodek leczenia słuchu świętuje swoje 20-lecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2013 16:45

Od początku wierzyłem, że będziemy w stanie utworzyć światowe centrum leczenia wad słuchu, które stanie się dumą polskiej medycyny - mówił w poniedziałek (15 lipca) prof. Henryk Skarżyński nawiązując do 20-lecia utworzenia ośrodka "Cochler Center".

Warszawa: ośrodek leczenia słuchu świętuje swoje 20-lecie
Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących "Cochler Center" powstał 14 lipca 1993 r. na warszawskiej Ochocie. Była to wówczas pierwsza w Polsce i druga w Europie placówka zajmująca się kompleksowo leczeniem wad słuchu. Na jej bazie w Kajetach pod Warszawą powstało Światowe Centrum Słuchu, jedyna taka lecznica na świecie.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Kajetanach szef centrum, prof. Skarżyński, wspominał, że wpadł na pomysł utworzenia ośrodka leczenia wad słuchu w 1992 r., gdy przeprowadził pierwszą w Polsce operację leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych.

- Zależało mi na tym, aby nie było to jednorazowe osiągnięcie, lecz początek nowej jakości leczenia wad słuchu w Polsce - podkreślił specjalista. Dodał, że wraz ze swym zespołem chciał pokazać światu, że "Polacy nie są gorsi i potrafią od podstaw zbudować nowoczesna placówkę, a następnie umiejętnie nią zarządzać".

W 1996 r. ośrodek przekształcono w Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Rok później rozpoczęto budowę nowej siedziby Instytutu w Kajetanach pod Warszawą. W 1998 r. w ośrodku przeprowadzono operację wszczepienia tzw. implantów pniowych. Polska była wtedy czwartym krajem na świecie, w którym przeprowadzono taki zabieg.

Według prof. Skarżyńskiego to było przełomowe osiągnięcie, ponieważ okazało się, że stymulacja struktur w obrębie centralnego układu nerwowego jest możliwa i bezpieczna.

W 2003 r. przy Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu (już w nowej siedzibie) powstało Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy, w którym rozpoczęto wykonywanie największej na świecie liczby operacji poprawiających słuch. W 2004 r. przeprowadzono tu pierwszą na świecie operację leczenia częściowej głuchoty u dziecka. Było to dwa lata po tym, jak - również po raz pierwszy na świecie - wykonano taką operację u osoby dorosłej.

W 2008 r. prof. Skarżyński przeprowadził pierwszą na świecie operację wszczepiania jednemu pacjentowi dwóch implantów pniowych. Dokonał tego u chorego, który stracił słuch po usunięciu guzów nowotworowych.

Wówczas również nie było pewności, czy obustronna stymulacja pnia mózgu będzie korzystna. Okazała się jednak kolejnym sukcesem. Pacjent, który jest zawodowym muzykiem, nagrał po operacji swą trzecia płytę (pierwszą wydał przed chorobą, a drugą po wszczepieniu do pnia mózgu pierwszego implantu).

W Kajetanach szkoliło się dotychczas 3 tys. specjalistów z całego świata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum