×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: ortopedzi z WUM wykonali nowatorskie wszczepienie podwójnej endoprotezy

Autor: WOK • Źródło: WUM, Rynek Zdrowia16 kwietnia 2021 19:06

Lekarze z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji WUM przeprowadzili nowatorską operację wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej endoprotezy.

Warszawa: ortopedzi z WUM wykonali nowatorskie wszczepienie podwójnej endoprotezy
Wszczepienia podwójnej, częściowej (indywidualnej) endoprotezy; FOT. WUM
  • Zespół kierowany przez dr. hab. Artura Stolarczyka wykonał operację wszczepienia podwójnej, częściowej (indywidualnej) endoprotezy Episurf
  • Podczas zabiegu zaopatrzono jednocześnie dwa miejsca ubytków chrzęstnych w stawie kolanowym
  • Ograniczenie wielkości implantów tylko do miejsc ubytków chrzęstnych pozwala na wczesną i szybsza rehabilitację

- 12 kwietnia 2021 r. w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM kierowanej przez dr. hab. Artura Stolarczyka w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, wykonana została pierwsza w Polsce operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej (custom made) endoprotezy - Episurf, przygotowywanej specjalnie dla miejscowych uszkodzeń chrzęstnych lub chrzęstno-kostnych w obrębie stawu kolanowego - informuje nas Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Implant indywidualnie dopasowany

Podczas zabiegu zaopatrzono jednocześnie dwa miejsca ubytków chrzęstnych w stawie kolanowym - pierwszy obejmujący uszkodzenie na powierzchni kłykcia przyśrodkowego uda oraz drugi w okolicy bruzdy miedzykłykciowej uda. Zabieg wykonał zespół w składzie: dr Rafał Sotowski, dr hab. Artur Stolarzcyk, dr Piotr Stępiński oraz instrumentariuszka mgr Katarzyna Skwarczyńska. .
 
Implanty oraz indywidualne instrumentarium tego typu przygotowano na podstawie wykonanego wcześniej rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Dzięki temu implant jest indywidualnie dopasowany do kształtu, lokalizacji i wielkości istniejącego uszkodzenia. Pozwala to na zaopatrzenie jedynie miejsca uszkodzenia, bez potrzeby wymiany całego stawu lub jego większej części.
 
Badanie rezonansu magnetycznego pozwala na dedykowane do pacjenta przygotowanie zarówno instrumentarium - w tym prowadnic oraz implantów ściśle dopasowanych do kształtu powierzchni stawowej co pozwoliło na skrócenie czasu operacji oraz precyzyjne osadzenie przygotowanych implantów.

Ułatwienie w rehabilitacji

Pacjentką jest 52-letnia kobieta z dolegliwościami bólowymi stawu kolanowego utrudniającymi jej poruszanie się od dłuższego czasu. W wykonanym badaniu MRI stwierdzono ognisko chondromalacji zarówno na kłykciu przyśrodkowym uda jak i w okolicy bruzdy międzykłykciowej.

W związku z tym przygotowano dla pacjentki dwa oddzielne implanty zastępujące chore ogniska. Ograniczenie wielkości implantów tylko do miejsc ubytków chrzęstnych pozwala na wczesną i szybsza rehabilitację oraz skrócenie czasu hospitalizacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze