Warszawa: o bezpiecznym seksie - "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2012 18:23

Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton", która zorganizowała we wtorek (14 lutego) w Warszawie happening "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV", przekonywała młodych by - jeśli decydują się na seks - zadbali o to, by był on bezpieczny.

Przedstawiciele grupy rozdawali różowe balony z napisem: "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV", prezerwatywy z ulotką informującą o chorobach wenerycznych, a także o sytuacjach, w których istnieje zagrożenie zarażeniem wirusem HIV. Dostępny był też poradnik dla młodzieży: "Jak dojrzewać i nie zwariować".

Anna Grzywacz z grupy "Ponton" podkreśliła, że organizacja prowadzi także akcję na rzecz  rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach. Podczas happeningu zachęcano do pisania w tej sprawie życzeń do minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas.

- Z naszych badań wynika, że wychowanie do życia w rodzinie często prowadzą osoby do tego nieprzygotowane: nauczyciel WF-u, biologii, języka polskiego czy katecheta - ksiądz lub zakonnica - zaznaczyła Anna Grzywacz.

Międzynarodowe standardy określają natomiast, że edukacja seksualna powinna być prowadzona neutralnie światopoglądowo. W ubiegłym roku do ówczesnej minister edukacji Katarzyny Hall wysłano około 100 pocztówek w tej sprawie.

Grupa "Ponton" działa w Polsce przy Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. By zostać edukatorem seksualnym, trzeba przejść cykl szkoleń, które polegają na spotkaniach z ginekologami, seksuologami, pedagogami i innymi specjalistami. Grupa prowadzi akcje informacyjne w szkołach oraz poradnictwo przez internet.

W każdy piątek w godz. 16-20 udostępnia linię telefoniczną: 22 635 93 92, pod którą młodzież może porozmawiać na tematy dotyczące seksualności i dojrzewania.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum