Warszawa: nowatorska operacja neurochirurgiczna

Autor: TVP Info/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2013 20:16

W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie w nowatorski sposób wszczepiono pacjentowi z chorobą Parkinsona elektrodę do mózgu - informuje serwis TVP Info. Operację w asyście polskich i amerykańskich neurochirurgów przeprowadził prof. Mirosław Ząbek.

Warszawa: nowatorska operacja neurochirurgiczna

Nowa metoda pozwala na dokładniejsze określenie precyzyjnego miejsca w mózgu pacjenta, w które trafić ma elektroda. Zastosowana w operacji technologia jest przełomowa.

Do tej pory badanie rezonansem magnetycznym wykonywało się na kilka godzin przed operacją, ale później w mózgu mogły zachodzić mikroprzemieszczenia. W nowej metodzie rezonans działa cały czas, co jednak sprawia, że taka operacja jest skomplikowana pod względem technicznym.

Metoda została opracowana półtora roku temu w Stanach Zjednoczonych. Centrum Gamma Knife w warszawskim Szpitalu Bródnowskim, jest drugim w Europie ośrodkiem, gdzie została zastosowana.

Na razie metoda jest stosowana głównie do leczenia choroby Parkinsona, w przyszłości metoda pozwoli walczyć z rakiem mózgu, możliwe będzie też leczenie nerwic i choroby Alzheimera.

Więcej: tvp.info

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum