Warszawa: nagrody numeru alarmowego 112 m.in. dla Polaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2014 22:11

Trzydniowa konferencja poświęcona europejskiemu numerowi alarmowemu 112 rozpoczęła się w środę (2 kwietnia) w Warszawie. Tego dnia wieczorem nagrodzono osoby, które m.in. swoją postawą przyczyniły się do uratowania czyjegoś życia. Wśród nich są Polacy.

Organizatorem konferencji i ceremonii wręczenia nagród jest European Emergency Number Association (EENA), organizacja pozarządowa, której celem jest promowanie europejskiego numeru alarmowego 112. Laureaci wręczanych od 2008 r. nagród numeru 112 są wybierani w głosowaniu.

Jak podała EENA, tegoroczne nagrody w dwóch kategoriach przyznano Polakom. Jako wybitnego dyspozytora uhonorowano strażaka z Mysłowic Krzysztofa Skibińskiego. Jak podało MSW, w 2013 r. uratował on życie dwuletniego, dławiącego się dziecka, udzielając jego rodzicom precyzyjnych instrukcji przez telefon. Dzięki temu rodzice byli w stanie przywrócić przytomność chłopcu, zanim przyjechała karetka.

Nagrodę przyznano też ośmiorgu dzieciom z Polski, które w niebezpiecznych sytuacjach zadzwoniły na numer alarmowy i dzięki temu uratowały czyjeś życie. Ich historie opisała reporterka Radia Kraków Barbara Gawryluk w książce "Mali bohaterowie", której także przyznano nagrodę.

Nagroda za działania edukacyjne na temat numeru 112 trafi w tym roku do Grecji, a za innowacje - na Słowenię. W kategorii centrów powiadamiania ratunkowego zwyciężyły ośrodki z kraju morawsko-śląskiego w Republice Czeskiej i Katalonii w Hiszpanii. Za działania ratownicze uhonorowano Finlandię, a za reformę systemu numeru 112 - Rumunię.

Konferencja "EENA 2014" po raz pierwszy jest organizowana w Polsce. W imieniu ministra administracji otworzył ją wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Jak podało MSW, w konferencji bierze udział ponad 350 przedstawicieli europejskich władz i służb bezpieczeństwa publicznego, a także analitycy i pracownicy firm z sektora telekomunikacji. Omówią oni kwestie techniczne dotyczące systemów powiadamiania ratunkowego, przebieg prac przy wprowadzaniu europejskiego numeru 112 i osiągnięcia w tej dziedzinie w krajach UE. Jak podało MAC, uczestnicy zwiedzą też centrum powiadamiania ratunkowego w Warszawie.

Europejskie Stowarzyszenie Numeru Ratunkowego (EENA) to utworzona w 1999 r. pozarządowa organizacja z siedzibą w Brukseli. Jej głównym zadaniem jest promocja numeru 112 i systemu wczesnego ostrzegania w państwach UE. Organizacja pełni też rolę platformy dyskusyjnej dla przedstawicieli służb ratowniczych, administracji, naukowców, stowarzyszeń i przedsiębiorców.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Niezależnie od niego zachowane zostaną stare numery do policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego - 997, 998 i 999. W przyszłości także te numery będą obsługiwane w CPR-ach, a fakultatywnie - również inne numery, np. pogotowia energetycznego lub gazowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum