Warszawa: młodzi oswoją się z rakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2011 12:00

Happening "Nie bój się tego RAKA. No RAK. LEd's Rock!", zorganizowany przez młodych lekarzy, ma być próbą oswojenia młodych ludzi z problemem chorób nowotworowych.

Warszawa: młodzi oswoją się z rakiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Akcja odbędzie się 15 października w klubie Remont w Warszawie.

- Żaden człowiek nie uniknie w życiu zetknięcia z problemem chorób nowotworowych. Taka jest statystyka. Nikt ani nic nie przygotowuje młodych ludzi do takiej sytuacji. Doszliśmy więc do wniosku, że możemy próbować ich z tym tematem oswoić, mówiąc o nim przystępnym językiem w ''odczarowanym'' od choroby miejscu, czyli klubie studenckim - powiedział dr Jacek Sroczyński, jeden z pomysłodawców i organizatorów happeningu.

Sroczyński jest lekarzem, ale też gitarzystą zespołu rockowego LEd, który wystąpi na zakończenie imprezy. Na pomysł happeningu wpadł razem z siostrzeńcem - Piotrem Wojcieszkiem - młodym radioterapeutą z Centrum Onkologii w Gliwicach i także członkiem zespołu.

Jak zapowiedział dr Sroczyński, uczestnicy happeningu będą mogli dowiedzieć się, "bez nudy i zbędnych gadek", jak można się chronić przed rakiem, co robić i jak reagować, gdy choroba nowotworowa dotknie nas lub naszych bliskich, jak się zachowywać w stosunku do osób chorych, a nawet jak się z nimi pożegnać, gdy odchodzą.

W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni eksperci z Instytutu Onkologii w Warszawie oraz Instytutu Onkologii w Gliwicach, którzy przedstawią fakty na temat chorób nowotworowych i rozwieją wiele mitów.

Dr Sroczyński zapewnił, że nie będzie odczytów, prelekcji i nudnych prezentacji.

- Chcemy, by spotkanie odbyło się w luźnej atmosferze, chcemy po prostu powiedzieć młodym, że raka nie trzeba się bać, pokazać, co można zrobić, by się go ustrzec i jak stawić mu czoła, gdy zachorujemy - dodał.

Podczas happeningu będzie się też można poddać badaniom ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru, cholesterolu i zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc. Wykonywać je będzie wyspecjalizowany personel Fundacji "Promocja Zdrowia".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze