Warszawa: kolejki na oddziałach pediatrycznych mają zniknąć za dwa lata

Autor: Katarzyna Lisowska, RZ/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2011 12:32

Za dwa lata stolicy przybędzie przeszło 160 nowych łóżek na oddziałach pediatrycznych. Stołeczny ratusz zapewnia, że środki na modernizację Warszawskiego Szpitala Dziecięcego i Szpitala im. Świętej Rodziny są zabezpieczone.

Warszawa: kolejki na oddziałach pediatrycznych mają zniknąć za dwa lata

To tyle ile zdaniem prof. Andrzeja Radzikowskiego, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pediatrii, dziś brakuje w Warszawie.

Analiza danych statystycznych dotyczących choćby szpitali dziecięcych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dostarcza dość absurdalne dane, np., że jedno łóżko na oddziale gastroenterologii jest eksploatowane w 185 proc., na diabetologii w 133 proc., a na alergologii 126 proc.

Wynika to z faktu, że po kilku godzinach hospitalizacji dziecko trzeba przenieść na inny oddział lub na dostawkę, żeby wystarczyło miejsca dla innych chorych.

Problem z kolejkami na oddziałach pediatrycznych ma rozwiązać m.in. rozbudowa Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie.

Po zakończeniu inwestycji powstanie tu Centrum Zdrowia Rodziny, zapewniające kompleksową opiekę medyczną od diagnostyki po rehabilitację dla dorosłych, a także niepełnoletnich warszawiaków. W 2013 r. do użytku ma tu zostać oddany oddział pediatrii i chirurgii dziecięcej z 60 łóżkami.

W tym samym roku planowane jest zakończenie rozbudowy warszawskiego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza. Władze województwa mazowieckiego na ten cel w sumie przeznaczyły ok. 80 mln zł. Po zakończeniu prac w placówce, stolicy przybędzie kolejnych 100 szpitalnych łóżek dla dzieci.

Ratusz  podkreśla, że to nie jedyne inwestycje ukierunkowane na zapewnienie optymalnej ochrony zdrowia warszawskich dzieci.

– Inwestycje skierowane na matkę i dziecko mają charakter priorytetowy w działaniach samorządu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy.

Jak zapewnia nas, pieniądze na ten cel (ok. 30 mln zł red.) są zabezpieczone, więc nie ma mowy by plany te nie zostały zrealizowane.

– Kolejnym krokiem w celu poprawy dostępności i jakości usług medycznych dla najmłodszych mieszkańców stolicy jest gruntowna modernizacja Warszawskiego Szpitala dla Dzieci . Obok modernizacji planowana jest tu także wymiana wyeksploatowanego sprzętu medycznego na nowy – dodaje Hajdukiewicz.

Miasto zamierza też rozbudować trze miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze. W sumie na modernizację stołecznych szpitali miasto wyda w tym roku 120 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum