Warszawa: kilkaset złotych za dobę w pierwszym prywatnym szpitalu psychiatrycznym

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2018 11:56

Mazowiecki Szpital i Centrum Diagnostyczne Allenort na Tarchominie to pierwszy szpital psychiatryczny w Polsce. Leczy m.in. zaburzenia lękowe, depresje, psychozy. Można tam zgłaszać się bez skierowania. Dzienny koszt pobytu mieści się w przedziale od 550 do 800 zł.

Warszawa: kilkaset złotych za dobę w pierwszym prywatnym szpitalu psychiatrycznym
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dr Konrad Rokita ordynator w szpitalu podkreśla, że, aby leczyć się państwowo, trzeba czekać w ogromnych kolejkach, bo lekarzy brakuje. Tymczasem prywatnych gabinetów i poradni psychologicznych jest multum. Na tym rynku brakowało jednak możliwości hospitalizacji, a nie tylko leczenia ambulatoryjnego.

Allenort działa od kilku miesięcy przy ul. Myśliborskiej 44 w Warszawie. Wystrój placówka ma w stylu skandynawskim, na podłodze drewno, łazienki w czystej bieli. W sumie jest tu 38 łóżek rozlokowanych w pokojach dwu- i jednoosobowych. Sale są monitorowane, wyjścia z oddziałów zabezpieczone.

Zgłosić może się każdy, kto skończył 18 lat. Nie trzeba mieć skierowania. Zaczyna się od wizyty konsultacyjnej. Lekarz psychiatra bada pacjenta przez godzinę w poradni i dopiero wtedy zapada decyzja o przyjęciu do szpitala. W przeciwieństwie do szpitali publicznych potrzeba zgody pacjenta na leczenie.

Pacjent, który chce się leczyć i wyznaczono mu termin przyjęcia, zgłasza się do izby przyjęć. Stamtąd trafia na oddział, gdzie przechodzi pełną diagnostykę. Pacjent może się również konsultować z internistą czy neurologiem. Na cenę pobytu w szpitalu wpływa liczba przebytych badań. Stąd koszt za dobę waha się od 550 do 800 zł. 

W czasie szpitalnej doby pacjenci mają również zajęcia poza właściwym leczeniem. To m.in. psychoedukacja, grupy wsparcia, dramaterapia, muzykoterapia, zajęcia relaksacyjne.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum