Warszawa: jedyny w kraju autobusowy ambulans

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2010 12:12

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie dysponują od niedawna autobusowym ambulansem, który może zabrać jednocześnie kilkanaście rannych osób.

Jedyny autokar

Autobusowy ambulans jest już do pełnej dyspozycji, gdyby wystąpiła potrzeba jego wykorzystania.

– Pojazd w swoim wyposażeniu ma między innymi osiem par noszy oraz oczywiście siedzenia dla osób lżej rannych, jest możliwość podłączenia tlenu, jest platforma do przewożenia wózków inwalidzkich i podnoszenia rannych oraz podstawowe wyposażenie medyczne i liczne apteczki, a także chłodziarki do transportu leków – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA.

W tym niezwykłym pojeździe, obok stanowisk dla lekarza i pielęgniarki jest też miejsce, gdzie w razie potrzeby można wykonać drobne zabiegi.

Na razie belgijski autokar marki Van Hool, jedyny tego typu ambulans w Polsce, jest w użyczeniu dla MZA i trwają negocjację odnośnie warunków jego zakupu. Inwestycja została poczyniona głównie z myślą o zbliżających sie piłkarskich mistrzostwach Euro 2012.

– UEFA nie stawiała nam żadnych warunków pod tym względem, nie zobowiązywała nas do wyposażenia w taki ambulans, bo jest oczywiste, że taki środek transportu, na wypadek masowego zdarzenia, powinien być do dyspozycji. W Polsce jest to jednak zupełna nowość – mówi Włodzimierz Rycerski, główny specjalista Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Jak w przyszłości będzie funkcjonował ambulans – autobus, do końca jeszcze nie wiadomo. Na razie, według założeń, do masowego wypadku pojedzie tylko z kierowcą, a już na miejscu będzie wykorzystany przez pracujących tam lekarzy i zespoły ratownicze.

– Rozważana jest jeszcze jedna opcja wykorzystania tego pojazdu, pod warunkiem włączenia go do systemu ratownictwa medycznego. Wówczas autobus byłby do dyspozycji stacji pogotowia ratunkowego na przykład na Woronicza, i w razie potrzeby byłby do wykorzystania przez dyżurujących tam lekarzy i ratowników – mówi Rycerski.

Jak sprawdzi się nowy nabytek MZA w „praniu”, będzie się można przekonać już w przyszłą środę (16 czerwca), w czasie planowanej akcji ratunkowej w Szpitalu Bielańskim, gdzie zostanie przeprowadzona symulacja ewakuacji z piątego piętra oddziału kardiologii, ze względu na pozorowany pożar który „rozprzestrzeni” się na oddziale.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum