Warszawa: istnieje potencjalna groźba zaistnienia epidemii

Autor: TVN Warszawa/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2010 12:33

W Warszawie zagrożenie epidemią jest odległe, ale gwałtownie się przybliża

– Pod żadnym pozorem nie wolno pić wody ze studni na podtopionych terenach – podkreślił w TVN Warszawa Wiesław Rozbicki, rzecznik stołecznego sanepidu. Jego zdaniem, w stolicy wzrasta zagrożenie epidemiologiczne.

Najgorsza sytuacja jest w Wawrze, gdzie domy zostały podtopione. Większość z nich nie jest skanalizowana, a szamba wybiły. Studnie na zalanych terenach nie będą się nadawały do użytku jeszcze przez długi czas. Po opadnięciu wody trzeba będzie je wielokrotnie wypłukać i przebadać, by mieć pewność, że ryzyko zatrucia już minęło

Sanepid zaleca też szczepienia.

– Zalecamy przede wszystkim szczepienia przeciwko durowi brzusznemu i wirusowemu zakażeniu wątroby. Szczególnie to drugie jest trudno uleczalne. Na dur szczepione są dzieci, ale dorośli powinni powtórzyć – przekonywał Rozbicki.

Na zwiększoną ilość zatruć przygotowany jest Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Placówka posiada ceniony oddział toksykologiczny. Szpital nie ucierpiał z powodu powodzi, choć położony jest bardzo blisko zalanego portu Praskiego.

– Byliśmy zaniepokojeni, bo zagrożenie istniało, ale na szczęście do tego nie doszło – podkreśla dyrektor szpitala Paweł Obermeyer. – W szpitalu jest w tej chwili ogromna, spontaniczna mobilizacja zarówno lekarzy, jak i samych pacjentów, którzy rozumieją powagę sytuacji. Przychodzą też mieszkańcy Pragi, pytają czy mogą pomóc, za co bardzo dziękuję...

Więcej: TVN_Warszawa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum