Warszawa: dzieci coraz więcej, coraz mniej neonatologów

Autor: Życie Warszawy, AK/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2010 12:30

W stolicy rodzi się coraz więcej dzieci, które wymagają takiej fachowej opieki. Okazuje się, że brakuje dla nich inkubatorów.

– Wystarczy, że jeden szpital odwoła przyjęcia, i robi się zator – mówi Życiu Warszawy prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala św. Rodziny przy ul. Madalińskiego.

Dziećmi urodzonymi za wcześnie zajmują się wyspecjalizowane placówki np. Szpital Kliniczny im. prof. Orłowskiego.

– Nie mamy już wolnych stanowisk dla noworodków potrzebujących intensywnej opieki. Ostatnio urodziły się u nas trojaczki, które muszą dłużej zostać w szpitalu – tłumaczy Andrzej Jacyna, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w placówce.

Nie zawsze problemem jest ilość stanowisk ze sprzętem. W Warszawie brakuje też neonatologów. Wojewódzki Szpital Bródnowski szuka przynajmniej dwóch takich specjalistów

– Jesteśmy oczywiście w pełnej gotowości, ale komfort pracy były dużo lepszy, gdyby udało nam się zatrudnić jeszcze dwóch neonatologów. Niestety brakuje tych specjalistów na rynku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Agnieszka Jeziorska, rzecznik prasowy placówki
Jak już podawaliśmy, w stołecznych szpitalach w 2009 roku urodziło się prawie 19 tys. dzieci. W tym roku liczba urodzeń może przekroczyć 20 tysięcy. Dzieje się tak za sprawą wkroczenia w wiek rozrodczy wyżu demograficznego z lat 80. Szpitale ginekologiczne-położnicze szykują się więc do baby boomu i inwestują w rozbudowę placówek.


Szpital Specjalistyczny św. Zofii za dwa lata będzie miał nowy budynek z 60 miejscami, blokiem porodowym, operacyjnym oraz oddziałem wcześniaków i patologii noworodka. W Szpitalu im. Świętej Rodziny powstaje Centrum Zdrowia Rodziny z 60 nowymi miejscami. Ruszy w 2011 roku.

W Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Inflacka już w maju tego roku rodzące trafią na nowy oddział z nowoczesnym blokiem porodowym. Za dwa lata w tym szpitalu uruchomiony zostanie także noworodkowy oddział intensywnej opieki medycznej. W kolejnych latach rozbudowę i utworzenie nowych miejsc dla rodzących planuje także Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum