×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: cztery rodzinne przeszczepy nerek; pobranie metodą małoinwazyjną

Autor: TVP INFO/Rynek Zdrowia17 grudnia 2013 21:37

Cztery przeszczepy nerek, pobierając je od dawców nową, minimalnie inwazyjną metodą endoskopową przeprowadził zespół profesora Andrzeja Chmury w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Metoda jest bezpieczna, a jej atmosfera rodzinna, bo dawcy i biorcy to osoby spokrewnione.

Warszawa: cztery rodzinne przeszczepy nerek; pobranie metodą małoinwazyjną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przeszczepy rodzinne to w Polsce wciąż rzadkość, bo stanowią tylko 5 proc. wszystkich transplantacji. Dla porównania w Skandynawii to aż 60 proc.

Jak wyjaśnia prof. Andrzej Chmura, pobranie narządu przy tej metodzie nie odbywa się od strony brzucha, ale w przestrzeni, gdzie nerka normalnie się znajduje. Dzięki temu dawca szybciej powraca do formy, a blizna po pobraniu nerki za kilka miesięcy będzie prawie niewidoczna.

Polska wciąż jeszcze jest daleko w Europie pod względem liczby przeszczepień rodzinnych. Na świecie co piaty przeszczep nerki czy wątroby pochodzi od dawcy żywego. W Polsce liczba tych przeszczepów sięga zaledwie 5 proc. 

Problemem jest brak wiedzy, że to bezpieczna dla dawców i korzystniejsza dla biorców metoda leczenia. Lekarze liczą na to, że coraz bezpieczniejsze techniki pobierania narządów sprawią, że tych przeszczepów będzie więcej.

Więcej: tvp.info 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze