Warszawa: bezpłatne warsztaty dla pacjentów z chorobami psychicznymi i ich rodzin

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2009 17:12

Warsztaty dla pacjentów z chorobami psychicznymi i ich krewnych organizuje Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (PTP).

Bezpłatne warsztaty odbędą się we wtorek (16 czerwca) w Instytucie Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego w Warszawie. Podczas spotkania specjaliści opowiedzą o depresji oraz schizofrenii - wyjaśnią objawy tych schorzeń oraz udzielą praktycznych wskazówek, jak sobie z nimi radzić. Będzie też mowa o potrzebie współdziałania pacjenta z terapeutą oraz o wykluczeniu społecznym osób chorych psychicznie.

- Aktywny udział chorego, prowadzenie samoobserwacji oraz zaufanie do lekarza i współpraca z nim to podstawa skutecznej terapii. Pacjent powinien czuć, że lekarz jest jego partnerem - powiedziała dr Joanna Meder, z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - koordynator programu.

Jak podkreśliła specjalistka, choć ostatnio w szpitalach psychiatrycznych różnych inicjatyw edukacyjnych jest coraz więcej, to istnieje pewna grupa pacjentów, która z nich zupełnie nie korzysta. - Dobrze jest, jeśli raz w miesiącu zrealizują receptę na leki...  Chcemy trafić właśnie do jak największej grupy takich osób - dodała dr Joanna Meder.

Honorowy patronat nad programem objęło biuro oficera łącznikowego WHO w Polsce.

Warsztaty, których cykl zapowiadają psychiatrzy - to program edukacyjny, którego celem jest zmiana postaw Polaków wobec chorób psychicznych, przełamanie stereotypów oraz uprzedzeń wobec chorych psychicznie i wyeliminowanie lęku przed wizytą u lekarza psychiatry.

Specjaliści działający w ramach programu podkreślają, że wczesne zdiagnozowanie choroby oraz wcześnie podjęte leczenie dają pacjentowi większe szanse na normalne życie.

Więcej informacji o warsztatach - na stronie Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii - "Odnaleźć siebie" www.odnalezcsiebie.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum