Warszawa: bezpłatne testy wykrywające HIV i HCV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2011 16:23

Darmowe i anonimowe testy wykrywające infekcję wirusami HIV i HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) będzie można wykonywać w Warszawie od poniedziałku (5 września) do końca grudnia 2011 r. w punktach konsultacyjno-diagnostycznych Fundacji Edukacji Społecznej.

Warszawa: bezpłatne testy wykrywające HIV i HCV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fundacja realizuje badania we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w ramach Kampanii dla Zdrowia. 

- Polska jest krajem o najwyższym w Europie odsetku osób nieświadomych swojego zakażania HIV i HCV. Czas to zmienić. Im szybciej człowiek dowie się o swoim zakażeniu, tym szybciej może zostać objęty fachową opieką medyczną - mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynator kampanii i prezes Fundacji. Zapewnia też, że każdy chętny zostanie przebadany. 

Z szacunków Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że blisko 70 proc. (ok. 20 tys.) Polaków zakażonych wirusem HIV, który powoduje zespół nabytego niedoboru odporności, nie jest tego świadoma. Z danych centrum wynika, że w  naszym kraju 84 proc. zakażonych HIV i chorych na AIDS stanowią osoby między 20 a 49 rokiem życia, przy czym aż 46 proc. nie ukończyło 29 lat. 

Wczesne wykrycie infekcji HIV jest bardzo ważne, bo dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii przeciwwirusowej długość życia osób zakażonych może być taka, jak osób bez infekcji. 

Większym problemem epidemiologicznym w Polsce są zakażenia wirusem HCV. Dotyczą one. 730 tys. osób, z czego aż 90 proc. nie jest świadoma infekcji i stanowi źródło zakażenia dla innych. Przewlekła infekcja HCV przeważnie rozwija się przez wiele lat bezobjawowo (podobnie jak zakażenie HIV). 

Nieleczona, po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach może doprowadzić do marskości i niewydolność wątroby lub do raka tego narządu.Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest w Europie główną przyczyną transplantacji tego narządu. 

Aby wykonać testy i porozmawiać z profesjonalnym doradcą należy się zgłaszać do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Żelaznej 79 (pok. 3 i 22 na parterze) w Warszawie, od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30-18.30 lub do punktu przy ul. Nowogrodzkiej 82 (wejście B, II piętro), od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-20.00.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum