Warszawa: bezpłatne badania tarczycy dla licealistów

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2013 14:26

Szpital Bielański w Warszawie bezpłatnie przebada licealistów na okoliczność występowania chorób tarczycy i zaburzeń metabolicznych. Badania przeprowadza zespół Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Warszawa: bezpłatne badania tarczycy dla licealistów

Profesor Wojciech Zgliczyński, wicedyrektor Szpitala Bielańskiego, wyszedł do warszawskich szkół licealnych z nowatorską na polskim gruncie propozycją przeprowadzenia bezpłatnych badań profilaktycznych tarczycy i zaburzeń metabolicznych. Wśród uczniów 10 bielańskich szkół, które przyjęły zaproszenie, są wykonane szczegółowe badania pozwalające wykryć choroby tarczycy, które często rozwijają się u osób w wieku dojrzewania.

Zaburzenia metaboliczne prowadzące do otyłości i cukrzycy stanowią jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych rozwiniętych społeczeństwa i bywają nazywane epidemią XXI wieku. W coraz większym stopniu dotykają one dzieci i młodzież. Z badania "Otyłość wśród polskich nastolatków" (2005 r.) wynika, że nadwaga i otyłość to problem nawet 14 proc. młodzieży w wieku 13-15 lat. U młodzieży w okresie dojrzewania obserwuje się także szczyt zachorowań na choroby tarczycy, które mają istotny wpływ na metabolizm człowieka.

Akcja jest przeprowadzana w 10 szkołach średnich na Bielanach, do których uczęszcza ponad 2700 osób. Zakres badań profilaktycznych obejmie: wyliczenie wskaźnika masy ciała BMI, palpacyjną ocenę tarczycy oraz - w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub obciążeń rodzinnych - oznaczenie poziomu hormonu TSH i przeciwciał przeciwtarczycowych na podstawie badań krwi a także USG tarczycy. W przypadku stwierdzenia cech zaburzeń metabolicznych planowane jest oznaczenie również stężenia glukozy, insuliny i cholesterolu. Wszystkie badania zostaną przeprowadzone na miejscu, w szkole.

Akcja organizowana przez Szpital Bielański jest wyjątkowa ze względu na jej bardzo ważny cel zdrowotny przy jednoczesnym braku dodatkowych kosztów związanych z badaniem oraz tym, że pełen komplet badań zostanie wykonany w szkole. 

Akcja w liceach zbiega się z międzynarodowymi obchodami Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy, ustanowionym w 2009 r. przez European Thyroid Association oraz Thyroid Federation International, które są organizowane w związku ze Światowym Dniem Tarczycy przypadającym na 25 maja. Tegorocznym tematem obchodów w Polsce będzie "Choroby tarczycy a płodność, ciąża i rozwój dziecka". Partnerami merytorycznymi i współorganizatorami Tygodnia są Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum