Warszawa: bezpłatne badania na cukrzycę typu 2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2010 21:56

W środę (12 maja) mieszkańcy Warszawy będą mogli wykonać bezpłatne badania na cukrzycę typu 2. Możliwe będą również bezpłatne konsultacje lekarskie.

Badania i konsultacje odbędą się w godzinach 10-18 na Krakowskim Przedmieściu. Rejestracja pacjentów i wydawanie numerków rozpoczyną się o godz. 10.

Cukrzyca typu 2 jest zaburzeniem w metabolizmie glukozy, które w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 nie jest spowodowane zniszczeniem wysepek trzustki, ale spadkiem wrażliwości tkanek organizmu na hormon insulinę.

Stanowi ona aż 90-95 proc. wszystkich przypadków cukrzycy i dotyczy najczęściej osób powyżej 50 r.ż, choć ostatnio coraz częściej wykrywa się ją u młodzieży, a nawet u dzieci. Jest to choroba ściśle związana z siedzącym trybem życia i otyłością.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że obecnie na świecie żyje 285 mln chorych na cukrzycę, a w 2030 r. może ich być aż 435 mln. W Polsce na cukrzycę cierpi 2,6 mln osób, ale tylko 1,4 mln ma zdiagnozowaną chorobę i podjęła leczenie. Reszta nie wie, że choruje. Przyczyną jest fakt, że cukrzyca typu 2 rozwija się przez wiele lat bezobjawowo. W momencie rozpoznania choroby aż 50 proc. pacjentów ma już poważne powikłania w postaci zawału, udaru mózgu, niewydolności nerek, problemów ze wzrokiem. Dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi, które może pomóc we wcześniejszym zdiagnozowaniu schorzenia.

Najczęstszym powikłaniem cukrzycy są choroby serca i układu krążenia: 70-80 proc. cukrzyków umiera z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Dlatego u chorych na cukrzycę konieczne jest nie tylko regularne badanie poziomu cukru we krwi, ale też kontrola ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu, trójglicerydów, masy ciała.

Chorym na cukrzycę organizatorzy akcji proponują również badanie umożliwiające ocenę skuteczności leczenia cukrzycy. Jest to pomiar poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c), czyli hemoglobiny z przyłączoną do niej glukozą. W razie nieprawidłowych wyników chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji diabetologa i kardiologa. Otrzymają też materiały edukacyjne na temat czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 i roli zdrowego stylu życia w jej prewencji i leczeniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum