Warszawa: bezpłatne badania mammograficzne na Woli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2019 07:30

Urząd Dzielnicy Wola zachęca mieszkanki do wykonania bezpłatnego badania mammograficznego. Jest to część projektu "Na Wolę po Zdrowie". Akcja skierowana jest do kobiet w wieku 50-69 lat i odbędzie się 16 kwietnia w godzinach od 9 do 17.

Warszawa: bezpłatne badania mammograficzne na Woli
FOT. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreślają organizatorzy projektu, "celem akcji jest promowanie profilaktyki chorób cywilizacyjnych oraz szeroko rozumianego zdrowego stylu życia". - Do naszego mammobusu z każdym kolejnym terminem zgłasza się coraz więcej kobiet w różnym wieku. Bardzo nas to cieszy bo pokazuje to, że dbanie o własne zdrowie zaczyna wchodzić mieszkankom w nawyk - opowiedział o akcji burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski i przypomniał, że po raz kolejny mammobus pojawi się koło urzędu już we wtorek.

- Kolejna okazja na bezpłatne badanie nadarzy się już we wtorek 16 kwietnia w godzinach 9-17. Autobus jak zwykle stanie na placyku tuż obok Urzędu Dzielnicy - powiedział burmistrz.

- Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym i stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych - przypomniał Strzałkowski. - Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie i badania profilaktyczne, do których serdecznie zachęcamy - dodał.

Na badanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna. Rezerwacji można dokonać dzwoniąc w godz. 8.30 - 19.30 pod numer 58 767 34 44 lub 58 767 34 55. Badania odbędą się w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi - Etap Podstawowy, który finansowany jest przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Według specjalistów pięć Polek każdego dnia umiera na raka szyjki macicy, a 15 na raka piersi, tylko dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Gdyby skorzystały z badań profilaktycznych, mogłyby żyć. Wśród najczęstszych powodów niezgłaszania się pacjentek na badania wymieniane są brak czasu, strach, przekonanie, że "mnie to nie dotyczy".

Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii.

Specjaliści szacują, że w krajach wysoko rozwiniętych jedna na osiem kobiet może zachorować na raka piersi. Mammograficzne badanie przesiewowe pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym etapie rozwoju. Mammografia, dzięki prześwietlaniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi pozwala znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Leczenie takiego niezaawansowanego stadium jest skuteczniejsze niż w przypadku zaawansowanej choroby. Wykrycie wcześniej groźnych zmian chorobowych daje pacjentkom ponad 90 proc. szans przeżycia kolejnych 5 lat po diagnozie.

Natalia Kamińska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum