Warszawa: bezpłatne badania dla chorych na astmę i POChP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2011 18:04

Z bezpłatnych testów, konsultacji lekarskich i wykładów będą mogły 11 maja skorzystać w Warszawie osoby chore na astmę, alergię, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), a także palacze chcący zerwać z nałogiem oraz ich bliscy.

Warszawa: bezpłatne badania dla chorych na astmę i POChP

Organizator warsztatów - Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP - kontynuuje w ten sposób swoje wieloletnie działania edukacyjne dla pacjentów z tymi przewlekłymi schorzeniami.

Jak wskazują badania epidemiologiczne, w Polsce objawy astmy ma około 4 mln osób, na POChP cierpi natomiast około 2 mln. Tylko połowa z tych 6 mln wie o swojej chorobie i leczy się, ale znaczny odsetek (50 proc. lub więcej) - nieskutecznie.

Według prezesa Federacji, dra Piotra Dąbrowieckiego, który jest zastępcą komendanta Centralnego Szpitala Klinicznego MON, istotną przyczyną niskiej skuteczności leczenia jest brak wiedzy pacjentów na temat specyfiki tych chorób. Są to schorzenia przewlekłe, więc osoby, które na nie cierpią muszą stosować leki cały czas, ale dzięki temu mogą żyć pełnią życia - podkreśla specjalista.

W leczeniu astmy i POChP podstawową rolę odgrywają glikokortykosteroidy wziewne i długo działające beta2-mimetyki (LABA), które rozszerzają oskrzela. Jednak pacjenci często odstawiają steroidy, gdy zaczynają czuć się lepiej, a to właśnie te leki działają bezpośrednio na podłoże obu chorób, którym jest przewlekły stan zapalny w dolnych drogach oddechowych. Aby przyniosły efekty muszą być stosowane regularnie.

Aby poprawić skuteczność leczenia astmy i POChP Federacja od lat organizuje warsztaty dla pacjentów, na których przekonuje ich m.in. do konieczności regularnego stosowania leków. W tym celu specjaliści pokazują np. zdjęcia, na których widać, jak pod wpływem działania steroidów wziewnych regeneruje się nabłonek oddechowy oskrzeli.

Na najbliższych zajęciach chętni będą mogli też bezpłatnie wykonać badania spirometryczne (na wydolność płuc) i skonsultować objawy swojej choroby z lekarzem. Organizatorzy będą również przekonywać do rzucenia palenia.

Jak ocenia dr Dąbrowiecki, aż 25 proc. chorych na astmę pali tytoń. - Takim chorym trudniej jest pomóc, trzeba stosować więcej leków, żeby ustabilizować chorobę - podkreśla. Nałóg nikotynowy jest główną przyczyną rozwoju POChP. Tymczasem zahamowanie postępu tej choroby, która grozi niewydolnością oddechową, jest możliwe tylko pod warunkiem rzucenia palenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum