Warszawa: będą informować o HIV

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2014 14:25

Na Mazowszu prawie codziennie ktoś dowiaduje się o zakażeniu HIV. Problem dotyczy zarówno młodzieży, jak i osób w wieku średnim a nawet emerytów. Dlatego tak ważna jest zaplanowana na najbliższą niedzielę (8 czerwca) akcja edukowania warszawiaków w tym obszarze.

W niedzielę, 8 czerwca uczestnicy dwóch organizowanych w Warszawie masowych imprez - Seniorady i Wolskiego Korowodu, będą mogli dowiedzieć się więcej o HIV - wirusie, który największe żniwo w Polsce zbiera właśnie na Mazowszu. W ubiegłym roku o zakażeniu HIV dowiedziało się w tym województwie aż 313 osób. To ponad dwa razy więcej niż w drugim pod tym względem województwie dolnośląskim i trzy-czterokrotnie więcej niż w innych województwach.

Kluczem do walki z epidemią jest edukacja. Dlatego eksperci Fundacji Edukacji Społecznej będą tłumaczyć uczestnikom obu popularnych, choć bardzo różniących się od siebie imprez, jakie są drogi zakażenia HIV, jak się przed wirusem chronić i jak się leczyć, jeśli już doszło do zakażenia. Korowód Wolski odbędzie się jak zawsze w Parku Sowińskiego, po czym goście będą mogli przejść do Amfiteatru na przedstawienie, a Seniorada na Akademii Wychowania Fizycznego. 

Statystyki są dla Warszawy nieubłagane. Od 2010 do 2013 roku włącznie najwięcej nowych zakażeń wykrywa się właśnie na Mazowszu. W sumie
w ciągu tych czterech lat w województwie odnotowano ponad 1240 zakażenia i 65 zgonów z powodu AIDS. Pracownicy warszawskich Punktów konsultacyjno-diagnostycznych alarmują, że w 2014 w stolicy może paść kolejny niechlubny rekord, bo nigdy jeszcze nie wykrywali tylu zakażeń, co w pierwszej połowie tego roku.

- W Polsce ciągle pokutuje przekonanie, że HIV to problem tzw. grup ryzyka. Tak nie jest. Zakażają się - i to coraz częściej - młode osoby heteroseksualne, ale odnotowujemy też coraz liczniejsze przypadki zakażeń u osób po 50. i 60. roku życia. Dlatego zdecydowaliśmy się zaangażować w Korowód Wolski i jednocześnie w Senioradę. W ten sposób jednego dnia dotrzemy do dwóch grup bardzo potrzebujących wiedzy
o HIV, choć często nie zdających sobie sprawy z tej potrzeby - powiedziała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum