Warszawa: akcja, która ma pomóc wygrać z zawałem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 20:03

W Warszawie, we wtorek (22 września) zainaugurowano VII edycję ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca", która w tym roku przebiega pod hasłem "Wygraj z zawałem".

Warszawa: akcja, która ma pomóc wygrać z zawałem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomniał prof. Waldemar Banasiak z Ośrodka Chorób Serca Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów na świecie - co roku umiera na nie 17,2 mln ludzi. W Polsce odpowiadają one za 48 proc. zgonów, podczas gdy choroby nowotworowe - za 23 proc. Mimo to Polacy ciągle boją się bardziej nowotworów niż zawału - podkreślił kardiolog.

- Często wydaje nam się, że zawał przydarza się ludziom starym, ale statystyki wskazują, że 50 proc. zgonów z jego powodu dotyczy osób w wieku produkcyjnym - zaznaczył prof. Banasiak.

To m.in. z tego powodu zawały mają ogromne konsekwencje ekonomiczne. Straty związane z mniejszą wydajnością w pracy ludzi po zawale są o 400 proc. wyższe niż koszty ich leczenia.

– Niestety, w Polsce ryzyko zawału dotyczy milionów osób - ok. 9 mln Polaków ma nadciśnienie, 16 mln - nadwagę i otyłość, 2 mln cukrzycę, a 10 mln pali papierosy. U osób, które mają nadciśnienie, hipercholesterolemię oraz palą papierosy - ryzyko zawału rośnie 16-krotnie - przypomniał prof. Banasiak.

Zdaniem prof. Krzysztofa J. Filipiaka z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, skandalem jest to, że w Polsce do tej pory nie wprowadzono ustawy zakazującej palenia w miejscach publicznych.

- Jesteśmy jednym z ostatnich krajów Europy, który tego nie zrobił, tymczasem inne państwa już zbierają owoce takiej decyzji w postaci wyraźnego spadku liczby zawałów - podkreślił kardiolog.

Celem tegorocznej akcji „Server dla Serca" jest zapoznanie społeczeństwa z czynnikami ryzyka zawału, nauczenie jak reagować, gdy rozpozna się jego objawy u siebie lub kogoś z otoczenia oraz pokazanie, że po zawale można cieszyć się pełnią życia, jeśli przestrzega się zaleceń lekarza.

W ramach akcji, od 22 września do 21 października 14 miast odwiedzi kardiologiczna poradnia Servier, w której mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu. Osoby, u których stwierdzone będą znaczne nieprawidłowości, przejdą dodatkowo badania EKG i będą mogły skorzystać z bezpłatnej porady kardiologa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum