Warszawa: W niedzielę 25 lipca w Łazienkach oddasz krew i zarejestrujesz się jako dawca komórek macierzystych

Autor: PAP • Źródło: PAP24 lipca 2021 16:00

Już w tę niedzielę, 25 lipca, w godzinach 11-16 w warszawskich Łazienkach Królewskich odbędzie się kolejna akcja krwiodawstwa w ramach 6. edycji przedsięwzięcia "Królewski dar".

Warszawa: W niedzielę 25 lipca w Łazienkach oddasz krew i zarejestrujesz się jako dawca komórek macierzystych
Do oddania krwi organizator zachęca możliwością otrzymania upominku. Fot. Shutterstock
  • W Łazienkach będzie można oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych
  • W poprzednich edycjach zebrano ponad 262 litrów krwi od 582 krwiodawców
  • Wakacje to czas niedoborów krwi w stacjach krwiodawstwa. O hojność w tym zakresie apeluje również Wrocław

Akcja odbędzie się w godz. 11-16 nieopodal Pałacu Myślewickiego. Stanie tam autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, czyli tzw. mobilny punkt poboru krwi. "Każdy, kto przekaże dar krwi, otrzyma upominek" - informują organizatorzy.

Oddawanie krwi w Warszawie. Mobilny punkt, z zachowaniem reżimu sanitarnego

W związku z sytuacją epidemiczną tegoroczna, szósta edycja akcji "Królewski dar" zostanie przeprowadzona z zachowaniem zaostrzonych procedur bezpieczeństwa. Oddanie krwi będzie więc całkowicie bezpieczne.

Przy ambulansie stanie namiot, w którym przeprowadzana zostanie wstępna rekrutacja dawców - dezynfekcja dłoni, założenie maseczki ochronnej, pomiar temperatury (termometrem bezdotykowym) oraz zebranie wywiadu epidemiologicznego. "Dopiero po pomyślnym przejściu wstępnego wywiadu krwiodawca będzie mógł wejść do ambulansu RCKiK i kontynuować standardowe procedury związane z kwalifikowaniem do oddania krwi" - podkreślają organizatorzy.

Łazienki Królewskie organizują akcję "Królewski dar" wspólnie z dwiema rezydencjami królewskimi - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamkiem Królewskim, a także z Klubem Honorowych Dawców Krwi "Dar Serca", Narodowym Centrum Krwi oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz fundacją DKMS.

Dotychczas w ramach akcji "Królewski dar" udało się zebrać ponad 262 litrów krwi od 582 krwiodawców i zarejestrować 633 potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Krew potrzebna także we Wrocławiu. RCKiK apeluje zwłaszcza o brakujące grupy

Niedobory krwi z jednej strony spowodowane są nieobecnością stałych dawców, którzy w wakacje często wyjeżdżają, z drugiej zaś wzmożonym zapotrzebowaniem zgłaszanym przez szpitale. "W szpitalach, po fali pandemii, wykonuje się teraz dużo planowych operacji i stąd duże zapotrzebowanie na krew" - powiedziała lek. Małgorzata Antończyk z RCKiK we Wrocławiu.

W RCKiK we Wrocławiu brakuje przede wszystkim grup krwi (-), a w szczególności 0-, A-, B-, zapotrzebowanie jest też na krew 0+ i A+.

Krew można oddać w RCKiK we Wrocławiu oraz w oddziałach w Głogowie i Lubinie. Prowadzone są też akcje wyjazdowe, kiedy to krew można oddać w specjalnym autobusie. W sobotę będzie on w Oleśnicy, a w niedzielę w Mędłowie. We Wrocławiu działa też Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy 4. Wojskowym Szpitalu Kliniczny.

Antończyk podkreśliła, że oddawanie krwi jest bardzo bezpieczne, a pacjentów każdorazowo kwalifikuje do tego lekarz. "Na podstawie stanu zdrowia decyduje on, czy dawca może oddać bezpiecznie krew, czy nie" - powiedziała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum