Warszawa: Szpital Wolski sezonowo zamieni łóżka psychiatryczne na internistyczne

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2012 16:18

Warszawski Szpital Wolski zdecydował się czasowo zastąpić łóżka psychiatryczne internistycznymi. Powód? Dramatyczny brak łóżek internistycznych w stolicy. W ocenie dyrektora lecznicy Marka Balickiego, pacjenci psychiatryczni na tym nie ucierpią, a problem osób cierpiących na schorzenia internistycznie rozwiąże się przynajmniej doraźnie.

Warszawa: Szpital Wolski sezonowo zamieni łóżka psychiatryczne na internistyczne

O tym, że w stolicy dramatycznie brakuje łóżek internistycznych wiadomo od dawna. W dzielnicy Wola jest szczególnie trudna sytuacja, gdyż co czwarty jej mieszkaniec, to osoba, która ukończyła 65 rok życia. Społeczeństwo się starzeje, a łóżek nie przybywa.

W ocenie zastępcy dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej Miasta Stołecznego Warszawy, Stanisława Kusaka, nikt nie chce tworzyć oddziałów internistycznych, ponieważ są one bardzo kosztochłonne, a NFZ płaci za realizację procedur na tych oddziałach zaniżone kwoty.

- Szpitale miejskie pokrywają w tej chwili 17-18 proc. rynku świadczeń medycznych w Warszawie. Nasze łóżka internistyczne natomiast stanowią ponad 20 proc. pokrycie - tłumaczy dyr. Kusak. 

Jak przyznaje dyr. Marek Balicki, sytuacja trudna na co dzień, staje się nie do zniesienia w miesiącach jesienno - zimowych, kiedy to na typowe schorzenia internistyczne jak zaburzenia ze strony układu oddechowego, krążenia, pokarmowego nakładają się dolegliwości grypowe.

- W szpitalu mamy 105 łóżek internistycznych. Chorzy zajmują cały oddział, leżą na dostawkach na korytarzach, codziennie odsyłamy po 2-3 pacjentów do innych placówek, głównie do Szpitala Praskiego, gdyż sytuacja prawobrzeżnej Warszawy, jest nieco lepsza. Nasi chorzy muszą czekać na specjalistycznym oddziale ratunkowym jedną - dwie doby na przyjęcie - tłumaczy dyr. Balicki.

W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem była czasowa zmiana przeznaczenie łóżek psychiatrycznych.

- Wystąpiliśmy z prośbą do wojewody, który ustosunkował się do niej przychylnie. Zmiana przeznaczenia oddziału nastąpi z dniem 1 grudnia i potrwa do końca lutego 2013 roku. Wprawdzie postulowaliśmy aby ten okres trwał 4,5 miesiąca, tyle ile trwa sezon jesienno- zimowy, ale wojewoda uznał, że trzy miesiące wystarczą - tłumacz dyrektor.

W ten sposób szpital zyska ponad dwadzieścia łóżek internistycznych. To rozwiąznie tymczasowe. W planach jest budowa nowego pawilonu internistycznego, który ma pomieścić 60 łóżek.

- To jest inwestycja dwuletnia. Mamy już gotowy projekt. Jeśli  zaczniemy budowę w przyszłym roku, to może zostać zakończona na początku 2014 roku. Tak przynajmniej wynika ze wstępnego harmonogramu - mówi dyr. Balicki.

Plany szpitala potwierdza dyrektor Kusak: - Inni się nie palą się do inwestowania w internę, ale pacjenci muszą się gdzieś leczyć, zwłaszcza internistyczni. Gdy dojdzie 60 łóżek w szpitalu Wolskim sytuacja będzie wyraźnie lepsza.

Zgodnie z wieloletnią prognozą finansową na przyszły rok ratusz planuje dla szpitala Wolskiego ponad 8 mln zł dotacji na inwestycje. W następnych latach mają to być kwoty rzędu 11-15 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum