Warszawa: Polska jest przygotowana na pandemię

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2009 18:47

Światowa Organizacja Zdrowia jest coraz bliżej ogłoszenia najwyższego, szóstego stopnia zagrożenia pandemią. Zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz Polska jest przygotowana na pandemię. - Mamy trzy tysiące zakaźnych łóżek, mamy dobrze przygotowaną kadrę - przekonywała minister zdrowia Ewa Kopacz.

– My tak naprawdę chrzest bojowy mamy za sobą - mówiła polityk na antenie TVN24, odnosząc się do pierwszego zarażenia wirusem A/H1N1 kobiety w Mielcu.

Minister zdrowia zapewniła, że Polska jest dobrze przygotowana. Podkreśliła, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to liczbę łóżek przygotowanych na chorych będzie można zwiększyć.

– Gdyby była taka potrzeba to łóżka inne moglibyśmy zmieniać na zakaźne. To jest zapisane w planie pandemicznym.

Dodała, że Polska ma dobrze przygotowaną kadrę oraz dobrze przygotowane magazyny centralnych rezerw, w których „złożony jest preparat ze sprawdzoną skutecznością”. Potwierdziła, że w Polsce znajdują się dwa leki antywirusowe, które można użyć do leczenia ewentualnych chorych.

– Nawet szósty stopień ogłoszony na świecie, nie zmieniłby naszego postępowania - podkreśliła minister Kopacz.


Rady, jak można skutecznie uchronić się od wirusa nowej grypy dodała z prof. Lidia Brydak, z Państwowego Zakładu Higieny.

- Jeśli ktoś kaszle, odsuwajmy się. Używajmy nie wynalazków do mycia rąk, tylko zwykłego mydła i ciepłej wody. Używajmy chusteczek jednorazowych - mówiła profesor.

Takie metody zapobiegawcze zaleciła też minister Kopacz. - To bardzo proste metody, ale jakże skuteczne - mówiła pani minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum