Warszawa: Narodowy Test Badania Słuchu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2011 16:36

Spora kolejka ustawiła się w czwartek (18 sierpnia) przed "słuchobusem" w Warszawie, gdzie można było dokonać bezpłatnego badania w ramach Narodowego Testu Słuchu. - Duża liczba chętnych dowodzi potrzeby prowadzenia takich akcji - mówi protetyk słuchu Marcin Tobis.

Warszawa: Narodowy Test Badania Słuchu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według informacji podanych przez organizatora akcji, w Polsce żyje około 50 tys. osób z ciężkim uszkodzeniem słuchu, a 20 proc. cierpi na jego zaburzenia. Przyczyną jest przede wszystkim towarzyszący nam na co dzień ruch uliczny, którego nie da się uniknąć, mieszkając w dużym mieście. Generuje on hałas na poziomie 80-90 decybeli, narażając ludzi na czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia.

Protetyk słuchu Katarzyna Ostrowska, jako największy problem wskazała natomiast używanie dousznych słuchawek audio. Dostarczanie głośnej muzyki bezpośrednio na błonę bębenkową to nawyk dotyczący głównie młodych ludzi i skutkujący obniżaniem granicy wieku osób dotkniętych wadami słuchu.

- Jest jedna zasada: nie zagłuszać otoczenia. Słuchając muzyki musimy słyszeć również to, co się dzieje wokół nas - radzi Ostrowska.

Podczas piątej edycji tej ogólnokrajowej kampanii przebadano już kilka tysięcy osób w 19 miastach.

Akcja ma na celu nie tylko umożliwienie szybkiego i bezpłatnego badania, ale też pokazanie skali problemu, który - zdaniem Tobisa - wciąż jest w Polsce spychany na margines.

Akcja potrwa do końca września i "słuchobus" odwiedzi jeszcze 14 miast, w tym m.in. Szczecin, Poznań, Gdynię, Łódź oraz Gorzów Wielkopolski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze