Warszawa: Ministerstwo Zdrowia o przygotowaniu szpitali na ewentualną pandemię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2009 12:25

- Przeprowadzone podczas weekendu wizytacje szpitali wykazały, że są one dobrze przygotowane do ewentualnej pandemii grypy A/H1N1 - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

W piątek, sobotę i niedzielę członkowie kierownictwa resortu zdrowia i komitetu pandemicznego wizytowali losowo wybrane lecznice w różnych regionach Polski. Wyniki wizytacji zostaną podsumowane w środę podczas posiedzenia komitetu, jednak Fronczak podkreślił, że nie stwierdzono uchybień, które wymagałyby korekty.

– Realizowane są zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego i komitetu pandemicznego, zarówno w szpitalach zakaźnych, jak i w lecznicach o innych profilach. Są maseczki, ubrania jednorazowe i ochronne. W szpitalach zakaźnych są także leki przeciwwirusowe, takie leki zakupują także dyrektorzy zwykłych szpitali – informuje wiceminister zdrowia. – Pracownicy izb przyjęć są poinformowani, jak należy postępować w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem A/H1N1. Wyznaczone są miejsca do odizolowania chorych. Szpitale podołają ewentualnej pandemii.

W stanie najwyższej gotowości są wszystkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. W 134 szpitalnych oddziałach zakaźnych przygotowanych jest 3846 łóżek. Także pracownicy laboratoriów Państwowego Zakładu Higieny są w stanie podwyższonej gotowości do wykonywania testów na wirusa wywołującego świńską grypę.

Jak informuje PZH, do tej pory przebadano 19 próbek pobranych od osób z podejrzeniem wirusa A/H1N1, jednak w żadnym przypadku nie stwierdzono jego obecności. Obecnie trwają badania jednej próbki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum