Warszawa: Marsz Różowej Wstążki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2009 11:11

W sobotę (10 października) po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Różowej Wstążki. Także w innych miastach Polski zaplanowano podobne imprezy.

Marsz, który tradycyjnie już odbywa się w październiku, jest częścią prowadzonej od 11 lat Wielkiej Kampanii Życia, która popularyzować ma wiedzę na temat raka piersi i zachęcać do regularnego wykonywania badań USG i mammograficznych.

Uczestnicy marszu spotkają się 10 października o godzinie 12.00, w Warszawie (u zbiegu ulic: Nowy Świat/Chmielna). Następnie przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego. Tam odbędzie się Impreza Finałowa, której punktem kulminacyjnym będzie koncert Sebastiana Karpiel-Bułecki i zespołu Zakopower.

Po marszu, na Placu Zamkowym, gdzie Miasteczko Różowej Wstążki, na uczestniczki czekać będzie mammobus, trzy namioty, w których będziemy można zrobić USG piersi oraz lekarze onkolodzy (Sylwia Pieńkowska, Beata Młot i Tomasz Sarosiek), którzy będą udzielać porad, a także wykwalifikowane pielęgniarki, które nauczą, jak skutecznie robić badania samokontrolne, tzw. palpacyjne.

Zaplanowano również m.in. szybki kurs nordic walking, pokaz prostych ćwiczeń, konkursy.

Podobne Marsze Różowej Wstążki odbędą się także w innych miastach: 10 października w Białymstoku, Tczewie i Szczecinie, 15 października w Nowym Sączu, 16 października w Oławie, 17 października w Gdyni, a 30 października w Wałbrzychu. 7 października Marsz odbył się w Tarnowskich Górach.

Marsz Różowej Wstążki organizowany jest przez Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum oraz firmę Avon Cosmetics Polska. Patronat Honorowy nad Marszem Różowej Wstążki 2009 objęły małżonka prezydenta Maria Kaczyńska, minister zdrowia Ewa Kopacz oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W Polsce co roku odnotowuje się ok. 14 tys. przypadków zachorowań na raka piersi. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Jednak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny. Jeszcze kilka lat temu ponad połowa chorych umierała. Przyczyną było najczęściej zbyt późne wykrycie choroby wynikające z braku edukacji, strachu i małej świadomości.

Choć badania epidemiologów potwierdzają, że odsetek umierających na raka piersi jest w ostatnich latach niższy, to kobiety wciąż często nie wiedzą, jak kontrolować swoje piersi, lekarze zaś unikają tego rutynowego badania.

Szacuje się, że na raka piersi zapada średnio 1 na 20 kobiet. Bardziej narażone na chorobę są kobiety, których bliskie krewne cierpiały na nowotwory piersi; przeszły operację usunięcia niezłośliwego guza z piersi; zaczęły miesiączkować przed 12. rokiem życia lub późno weszły w okres menopauzy (tj. po ukończeniu 50 lat); kobiety bezdzietne lub te, które urodziły pierwsze dziecko po trzydziestce; panie otyłe oraz te, których dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum