Warszawa: IMiD otwiera poradnię pęcherzowego oddzielania naskórka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2019 13:27

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, jako jedna z pierwszych placówek w kraju otwiera poradnię dla pacjentów z pęcherzowym oddzielaniem naskórka (EB). Pierwszych pacjentów w ramach kontraktu z NFZ przyjmie ona 30 sierpnia 2019 r.

Warszawa: IMiD otwiera poradnię pęcherzowego oddzielania naskórka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Cieszymy się, że jako jedni z pierwszych podpisaliśmy kontrakt z Narodowym Fundusz Zdrowia na świadczenia na rzecz pacjentów z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka - powiedziała, cytowana w przesłanym komunikacie, dr n. med. Magdalena Wysocka, koordynator Poradni w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Pacjenci będą przyjmowani od 30 sierpnia w ramach kontraktu z NFZ i będą odbywać wizyty okresowe połączone z zaopatrzeniem w niezbędne wyroby medyczne.

- W ramach wizyty kontrolnej odbywać się będzie wydanie opatrunków oraz wyrobów medycznych niezbędnych do opieki nad pacjentem z EB oraz zaplanowanie dalszej kuracji. Kontrakt zakłada również ewentualny transport opatrunków do pacjenta - wyjaśnia dr Wysocka. Dodaje, że Instytut Matki i Dziecka posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zakresie diagnostyki genetycznej i poradnictwa genetycznego chorych na EB.

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa, EB) to grupa genetycznie uwarunkowanych chorób skóry, charakteryzująca się powstawaniem pęcherzy i rozległych ran na skórze, u niektórych chorych również z zajęciem błon śluzowych i powikłaniami ze strony narządów wewnętrznych.

- Przyczyną choroby są mutacje w genach odpowiedzialnych za budowę naskórka i jego trwałe i elastyczne przymocowanie do głębszych warstw skóry. Z uwagi na genetyczne podłoże choroby, EB pozostaje nieuleczalna, a chorzy na EB wymagają stałej terapii - tłumaczy dr Katarzyna Wertheim-Tysarowska z Pracowni Badań Chorób Dziedzicznych Instytutu Matki i Dziecka.

Specjalistka wyjaśnia, że leczenie polega przede wszystkim na opatrywaniu ran z zastosowaniem wysokospecjalistycznych opatrunków i ochronie delikatnej skóry przed kolejnymi uszkodzeniami. - Dla osób z najcięższymi przypadkami EB, opatrunki stanowią drugą skórę. Ich zmiana niekiedy konieczna jest każdego dnia, a sam proces jest bardzo bolesny - podkreśla dr Magdalena Wysocka. Dodaje, że pacjenci muszą używać opatrunków przez całe życie.

W Polsce brakuje wciąż scentralizowanego rejestru osób chorych na pęcherzowe oddzielanie naskórka, jednak według specjalistów najcięższe odmiany występują u około 100 osób w skali kraju. Do Poradni Pęcherzowego Oddzielania Naskórka (EB) zapisy odbywają się przez infolinię Instytutu Matki i Dziecka pod numerem 22 327 70 50. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum