Warszawa: CSK zakupił dwupłaszczyznowy angiograf

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 15 października 2015 20:19

Jedna z najnowocześniejszych w kraju sal zabiegowych do diagnostyki i interwencji wewnątrznaczyniowych została otwarta w czwartek (15 października) w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Warszawa: CSK zakupił dwupłaszczyznowy angiograf
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowej sali zabiegowa mieści się w pracowni badań naczyniowych II  Zakładu Radiologii SP CSK i wyposażona została m.in. w najnowocześniejszy w kraju dwupłaszczyznowy system angiograficzny Allura FD20/20. Będzie funkcjonować jako ośrodek referencyjny firmy Philips - podała firma w komunikacie dla prasy.

Nowa pracownia pozwoli przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów - system pozwala bowiem na trójwymiarowe obrazowanie struktur naczyniowych i tętnic wieńcowych w czasie rzeczywistym z jednoczesnym ograniczeniem czasu trwania badania, dawki promieniowania rentgenowskiego i ilości podanego środka kontrastowego.

Dzięki nowemu systemowi dawka promieniowania na jaką narażeni są pacjenci, lekarz wykonujący zabieg oraz technicy i pielęgniarki jest o 60 proc. mniejsza niż w klasycznym aparacie jednopłaszczyznowym.

- Jest to korzyść nie do przecenienia, ponieważ zabiegi endowaskularne z zakresu neuroradiologii trwają po kilka godzin i dawka promieniowania, która obciąża pacjenta i personel jest dość duża - mówi prof. Andrzej Marchel, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii w SP CSK w Warszawie.

Dodaje: - Poza zmniejszeniem dawki promieniowania, system daje możliwość jednoczesnej obserwacji zabiegu w dwóch płaszczyznach, czyli w płaszczyźnie AP (przód-tył) i w płaszczyźnie bocznej. Jest to olbrzymi postęp w stosunku do wcześniej stosowanych metod, ponieważ bezpieczeństwo zabiegów zdecydowanie wzrasta

Nowa sala zabiegowa będzie wykorzystywana w dużej mierze przy interwencjach neuroradiologicznych, interwencjach onkologicznych i angiologicznych, w leczeniu tętniaków obwodowych, malformacji tętniczo-żylnych obwodowych i udrażnianiu tętnic.

Zaawansowanie technologiczne angiografów dwupłaszczyznowych umożliwia interwencję w naczyniach o średnicy 1 mm albo mniejszych. Zabiegi wykonane z wykorzystaniem systemu dwupłaszczyznowego pozwalają także na mniej traumatyczne leczenie pacjentów oraz zastosowanie nowych metod leczenia, umożliwiających dotarcie do mózgu poprzez tętnicę udową, a nie jak do tej pory - przez otwartą czaszkę.

Nowoczesna aparatura medyczna z zakresu diagnostyki obrazowej i pooperacyjnej w SP CSK w Warszawie została zakupiona w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze