Warszawa: BBN uważa, że jest czas na obrady Rządowego Zespłu Zarządzania Kryzysowego

Autor: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2009 14:12

Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, chce by premier zwołał posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z ewentualnym zagrożeniem epidemicznym. Według BBN za zwołaniem posiedzenia zespołu przemawiają przypadki zakażenia wirusem typu A/H1N1 mieszkańców państw Unii Europejskiej.

– Aleksander Szczygło w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że zaktualizowany w 2008 r. Polski Plan Pandemiczny zakłada, iż premier zwołuje posiedzenie zespołu dopiero po ogłoszeniu przez WHO 6 fazy pandemii (obecnie ogłoszona jest faza 5). Jednak w ocenie szefa BBN zespół powinien zostać zwołany wcześniej – powiedział Jarosław Rybak, rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN jest wyznaczonym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego członkiem Rządowego Zarządzania Zespołu Kryzysowego. Minister Kopacz zapewniła w czwartek, że Polska jest w pełnej gotowości na wypadek pandemii. Resort zdrowia sprawdził rezerwy leków przeciwwirusowych, masek, kombinezonów jednorazowych i biologicznych oraz środków odkażających.

Na czwartek po południu ministerstwo zdrowia zaplanowało posiedzenie komitetu pandemicznego, który ma omówić dotychczasowe działania polskich służb oraz decyzje, jakie mogą zostać podjęte w najbliższym czasie. Także dzisiaj zostanie przeprowadzona wizytacja w laboratorium Państwowego Zakładu Higieny.

W związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) piątego stopnia zagrożenia pandemią, wszystkie stacje sanitarno-epidemiologiczne są w stanie najwyższej gotowości. Według głównego inspektora sanitarnego w Polsce nie ma obecnie chorych z podejrzeniem świńskiej grypy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum