Warszawa: AOTMiT w ogniu krytyki. "Niefortunnie" oceniony program będzie realizowany?

Autor: Portal Samorządowy, RMF FM/Rynek Zdrowia • • 27 września 2019 13:45

Jest szansa na realizację programu badań profilaktycznych dla osób w wieku 70 i 80 lat, który nie uzyskał akceptacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja argumentowała, że zwiększy on wykrywalność chorób, a przez to wydłuży kolejki do lekarzy. Teraz AOTMiT czeka na nową wersję programu, bo dwa inne - dotyczące kobiet w ciąży i dzieci - uzyskały akceptację.

Fot. Shutterstock

Fakt, że podległa rządowi AOTMiT wydała negatywną opinię warszawskiemu programowi badań profilaktycznych dla seniorów, bardzo krytycznie oceniło m.in. Warszawskie Forum Samorządowe. Jak podkreśla WFS, w praktyce oznacza to zablokowanie ważnej części kompleksowego programu ''Warszawa dla seniorów'' - pisze Portal Samorządowy.

Warszawa zarezerwowała w budżecie miasta na sam program badań 2,3 mln zł. Projekt miał ruszyć w II połowie br. WFS domaga się natychmiastowych wyjaśnień ze strony Ministerstwa Zdrowia w sprawie decyzji podjętej przez podległą jednostkę.

Agencja tłumaczy, że w negatywnej opinii chodziło o nieokreślony zakres badań, które miały być wykonane seniorom. Tymczasem - jak informuje RMF FM -powinno być wskazane, jakie z nich zostaną wykonane i której grupie ryzyka.

Zdaniem Agencji popełniło błąd i dlatego napisano, że program może doprowadzić do "nadwykrywalności jednostek chorobowych" i przez to do wydłużenia kolejek do specjalistów.

- Chodziło nam o to, że to miały być badania na ślepo, bez określenia jakie choroby diagnozujemy i co senior ma zrobić z wynikami badań - tłumaczy Katarzyna Jagodzińska z AOTMiT.

Wyjaśnia, że program nie zapewniał kompleksowości i był tylko skierowany w kierunku zrobienia szeregu badań, bez określenia celów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum