Warszawa: 25 przypadek zakażenia wirusem A/H1N1 w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2009 18:18

To już trzeci przypadek, o którym informuje w sobotę (4 lipca) GIS. Zakażoną jest 8-letnia dziewczynka, obywatelka USA. Chora przebywa obecnie w jednym z warszawskich szpitali. Osoby, które miały nią kontakt, zostały objęte nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

Wcześniej w sobotę zastępca szefa GIS poinformował o dwóch nowych przypadkach zakażenia. Chorzy to 69 letni mężczyzna i jego 11-letni wnuczek, którzy przyjechali z Kanady do Polski 26 czerwca. Obecnie są hospitalizowani w szpitalu w Zawierciu (woj. śląskie). Nadzorem epidemiologicznym objęto 12 osób, z którymi mieli kontakt.

Do tej pory w Polsce odnotowano łącznie 25 zakażeń wirusem A/H1N1.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła przed dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa na świecie. Zdaniem szefowej WHO Margaret Chan, obecnie nie da się już powstrzymać tego procesu. Jak informuje WHO, grypa zaatakowała ludzi już w ponad 100 krajach i jakkolwiek zasadniczo przebieg choroby nie jest ciężki, zapada na nią coraz więcej ludzi. Rośnie też liczba zgonów, głównie wśród ciężarnych kobiet oraz osób, cierpiących na inne dolegliwości

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum