Warmińsko-mazurskie: pikieta w sprawie stacji dializ w Ostródzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2011 13:30

Kilkanaście osób pikietowało w czwartek (15 września) przed szpitalem w Ostródzie, domagając się otwarcia stacji dializ. Stacja istnieje jednak od kilku lat jest nieczynna, bo NFZ nie podpisał kontraktu z prywatną firmą, która ją uruchomiła.

Warmińsko-mazurskie: pikieta w sprawie stacji dializ w Ostródzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jeden z protestujących, pacjent wymagajacy dializowania, Andrzej Piątek, powiedział, że chorzy zorganizowali protest, "by wziąć sprawy w swoje ręce". Jak wyjaśniał, od kilku lat przy ostródzkim szpitalu jest stacja dializ, zorganizowana przez prywatną firmę, ale NFZ nie podpisał z nią kontraktu. Dlatego stacja jest zamknięta, a ok. 30 chorych z Ostródy i okolic musi jeździć na dializy do Iławy.

- Tylko jedna taka podróż, na i z zabiegu, zajmuje nam średnio cztery godziny (karetka po drodze zabiera pacjentów na dializy). Zabiegi odbywają się na trzy zmiany, co oznacza, że wracając z ostatniej zmiany w domu jesteśmy około 1 w nocy. Dializa musi odbywać się trzy razy w tygodniu, jeden zabieg trwa 4-5 godzin i ratuje nam życie (...). Z niezrozumiałych dla nas przyczyn nie możemy leczyć się w ośrodku w miejscu zamieszkania, niepotrzebne dojazdy nas wykańczają, uniemożliwiają normalne życie - tłumaczy Piątek.

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ w Olsztynie od 2009 roku nie rozpisał konkursu na prowadzenie dializ - dlatego firma, która zbudowała w Ostródzie stację dializ, nie może przystąpić do konkursu na świadczenie takich usług.

- Konkurs na świadczenia z dializoterapii ogłosiliśmy w 2008 r., kiedy to stacja dializ w Ostródzie jeszcze nie istniała. Ponieważ ustawa pozwala nam podpisywać kontrakty na trzy lata, na taki czas podpisaliśmy umowę ze świadczeniodawcami z Olsztyna i Iławy, którzy obsługiwali i obsługują przez ten okres dializowanych pacjentów z Ostródy - powiedziała rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mill.

Dodała, że umowy z 2008 r. właśnie wygasają i w najbliższych dwóch tygodniach zostanie ogłoszony konkurs na nowe świadczenia dializoterapii, do którego może również przystąpić firma, która zbudowała stację dializ w Ostródzie.

Protest pacjentów poparła firma, która zbudowała stację dializ w Ostródzie. W oświadczeniu przesłanym poinformowała, że NFZ prowadził z nią rozmowy, ale nie doszło do podpisania umowy.

- By podpisać kontrakt z Ostródą, musielibyśmy rozwiązać kontrakt z kimś innym, bo na dodatkową umowę nie mieliśmy środków - dodała rzecznik olsztyńskiego NFZ.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze