PAP/Rynek Zdrowia | 07-03-2019 13:50

Warmińsko-Mazurskie: w sobotę do 19 gabinetów ginekologicznych i 4 pracowni mammograficznych

Żołnierze, policjanci i strażacy zachęcają mieszkanki Warmii i Mazur do profilaktycznych badań nowotworowych. Funkcjonariusze wręczają zaproszenia na cytologię i mammografię, które panie z okazji Dnia Kobiet mogą wykonać w sobotę (9 marca).

Z badań będzie można skorzystać w sobotę 9 marca w godzinach od 10.00 do 14.00. Fot. Centrum Zdrowia Tuchów

- 8 marca to dzień szczególny, w którym wszyscy mężczyźni szczególnie pamiętają o paniach. My w tym roku oprócz szczerych życzeń i gorących uścisków chcemy ten dzień w jakiś inny sposób zaakcentować i zaprosić na profilaktyczne badania: cytologię i mammografię - powiedział w czwartek (7 marca) podczas konferencji prasowej dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Andrzej Zakrzewski.

Podkreślił, że profilaktyka to dziedzina, na którą nie brakuje pieniędzy.

- Od wielu lat NFZ ma wystarczające środki, by wszystkie panie, które powinny się zbadać w tym roku, były przebadane. Do udziału w akcji pod hasłem "Chcę mieć pewność, że zawsze będziesz" zaprosiliśmy służby mundurowe - dodał.

W jego ocenie każdy sposób, w jaki można dotrzeć do kobiet z przesłaniem wykonania badań profilaktycznych, jest sposobem właściwym. W akcję zaangażowali się wojewódzki sztab wojskowy i jednostki wojskowe, straż pożarna, komendy policji, Wyższa Szkoła Policji i straż miejska. Zaproszenia - ulotki promujące akcję - trafiły do pań, które pracują w służbach mundurowych, ale także do żon, mam i córek funkcjonariuszy. Na sobotnie badania może przyjść około 6 tys. kobiet. Przedstawiciele NFZ zastrzegają, że przebadać się może każda pani.

W sobotę 9 marca na Warmii i Mazurach otwartych będzie 19 gabinetów ginekologiczno-położniczych i 4 pracownie mammograficzne. Z badań można skorzystać w godzinach od 10.00 do 14.00.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski zaznaczył, że poddawanie się badaniom profilaktycznym jest koniecznością i powinno być świadomym wyborem każdego.

Szef wojewódzkiego sztabu wojskowego płk Tomasz Ciechacki, zachęcając do profilaktyki, powiedział, że dla każdego mężczyzny ważne jest zdrowie najbliższych mu kobiet, ale także kobiet funkcjonariuszek i cywilnych.

Warmińsko-mazurski komendant policji inspektor Tomasz Klimek, apelując do kobiet, by skorzystały z badań, przypomniał, że policja realizuje w ten sposób podstawowy obowiązek, czyli ochronę życia i zdrowia.

Wojewódzki komendant straży pożarnej Bogdan Wiechowski wskazał, że choć kobiet w zawodowej straży pożarnej nie jest zbyt dużo, to akcja obejmuje żony i matki strażaków.

- Jak otrzymaliśmy zaproszenie do akcji, to bardzo chętnie z niej skorzystaliśmy. Zawód strażaka jest trudnym zawodem, a kobiety to nasze podpory. Chcemy, by panie były zdrowie, chcemy mieć pewność, że zawsze będą z nami - mężami i dziećmi - dodał.

Według specjalistów pięć Polek każdego dnia umiera na raka szyjki macicy, a 15 na raka piersi, tylko dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Gdyby skorzystały z badań profilaktycznych, mogłyby żyć. Tylko w 2019 r. profilaktyczne badania mammograficzne powinno wykonać około 57 tys. mieszkanek województwa warmińsko-mazurskiego, a profilaktyczne badania cytologiczne około 90 tys. mieszkanek regionu.

Wśród najczęstszych powodów niezgłaszania się pacjentek na badania wymieniane są brak czasu, strach, przekonanie, że "mnie to nie dotyczy". Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi w wieku od 50 do 69 laty, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii. Program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest do grupy kobiet najczęściej zagrożonym rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat, które w ostatnich trzech latach nie miały wykonywanego badania cytologicznego.