Warmińsko-Mazurskie: uczą się jak rozpoznawać nowotwory u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2013 13:05

Ponad 3 tys. osób, przede wszystkim rodziców i nauczycieli przedszkolnych z woj. warmińsko-mazurskiego, uczyło się rozpoznawać objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dzieci. Akcję zorganizował lokalny oddział Fundacji "Mam Marzenie".

Warmińsko-Mazurskie: uczą się jak rozpoznawać nowotwory u dzieci
Jak powiedziała PAP Magdalena Świtalska z Fundacji "Mam Marzenie", rodzice i opiekunowie wciąż niewiele wiedzą o objawach nowotworu u dzieci. 

- Zależy nam też na upowszechnieniu przekonania, że warto badać profilaktycznie dzieci, że warto im czasem wykonywać morfologię krwi, czy badania USG - przyznała Świtalska. 

Do udziału w akcji "Profilaktyka, to metoda taka, by mieć zdrowego przedszkolaka!" zgłosiło się ponad 30 przedszkoli z woj. warmińsko-mazurskiego. W ramach kampanii placówki organizowały festyny, zabawy, wycieczki, podczas których dzieci dowiadywały się, jak dbać o zdrowie, a rodzice i nauczyciele otrzymywali komplet informacji o tym, jakie objawy mogą wskazywać na nowotwór u dzieci. 

Do niepokojących objawów należą m.in. osłabienie, apatia, utrata masy ciała lub brak przyrostu masy ciała, zahamowanie rozwoju psychomotorycznego, podwyższona temperatura przy braku innych objawów, czy skłonność do powstawania siniaków. 

- W przypadku chorego dziecka czas rozpoczęcia właściwej terapii to prawie sto procent powodzenia - podkreśliła ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie dr Wanda Badowska. 

Rocznie w woj. warmińsko-mazurskim na nowotwór choruje ok. 50 dzieci. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum