Warmińsko-Mazurskie: przybywa osób w kwarantannie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 09:16

Epidemiolodzy nowych przypadków zachorowań na Warmii i Mazurach w niedzielę (8 marca) nie odnotowali, ale coraz więcej osób zostaje poddanych kwarantannie domowej i innym formom obserwacji.

Fot. PTWP

W niedzielę ministerstwo zdrowia potwierdziło kolejne nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Jest ich już w sumie 11, w tym dwa na Warmii i Mazurach. Obydwoje chorzy przebywają w szpitalu w Ostródzie, który został przekształcony w szpital zakaźny.

Na Warmii i Mazurach odnotowano w sobotę (7 marca) dwa zakażenia, w niedzielę (8 marca) nie odnotowano żadnego. W sumie w regionie hospitalizowanych jest 11 osób, w tym dwoje zakażonych. W kwarantannie szpitalnej jest 6 osób, natomiast w kwarantannie domowej – 106 osób (w sobotę było 67 osób)

Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały kontakt z innymi osobami chorymi, a także już zakażonych, u których objawy choroby mogą się dopiero pojawić w ciągu 14 dni. Większą liczbę pacjentów lokuje się ich w specjalnie przygotowanych obiektach. W Polsce są to obecnie szpitale - tak jak w Ostródzie - przekształcone w placówki zakaźne. Ale może to być każdy inny odizolowany obiekt, np. internat.

Kwarantanna domowa jest specjalnym rodzajem nadzoru. Może dotyczyć jednej osoby albo też całej rodziny, która musi przebywać w swoim miejscu zamieszkania. Takie osoby nie chodzą do pracy czy do szkoły lub przedszkola i nie mogą się kontaktować z nikim innym. Taka kwarantanna trwa dwa tygodnie. Jeśli w tym czasie wystąpią u nich niepokojące objawy, chory zostanie odwieziony do szpitala.

Więcej: olsztyn.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum